Kým v súčasnosti platí, že eseročku založíte zápisom do obchodného registra, musíte mať potvrdenie banky o uložení peňazí na účet. V takejto situá-ciu sa ocitol aj podnikateľ Karol Dubny z Bratislavy, ktorý chce začať podnikať cez eseročku. „Peniaze však na ňu nemám, musím si ich požičať od známych. Treba ich držať na účte banky aj po založení firmy?“ pýta sa nás. Ako mu radí účtovník Martin Palkovič, základné imanie musíte vložiť do banky.
Pripravte sa na zmeny
„Následne pri zápise do obchodného registra treba predložiť dokumenty, ktoré potvrdzujú zloženie základného imania na bankový účet. Niektoré banky umožňujú peniaze obratom vybrať, iné ich uvoľnia až po zápise do obchodného registra. Je na vás, ako si tento krok obhájite pri daňovej kontrole.“ Od nového roka má stačiť písomné vyhlásenie správcu vkladu o splatení základného imania.
Vychytené „ready made“
Rušíte firmu? Zdravotný odvod platiť nebudete Dnes keď náhodou rušíte vlastnú firmu, platíte z likvidačného zostatku 14 percent zdravotné odvody. Od januára 2016 by likvidačný zostatok nemal podliehať poistnému na povinné zdravotné poistenie, a to po novele zákona o zdravotnom poistení, ktorý prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Právnik Ján Marônek túto zmenu víta. „Keď už raz niekto vložil do eseročky imanie 5 000 eur z vlastných a zdanených peňazí, prečo by mal pri jej likvidácii odvádzať zdravotný odvod? Bola to hlúposť.“
Dnes si prečítajte v Hospodárskych novinách