Pred časom založil eseročku a o pár mesiacov ju chce zrušiť. Reč je o našom čitateľovi HN Poradne, ktorý, ako sám tvrdí, prišiel k firme obyčaným prepisom. „Mám s tým iba problémy, nič nezarábam, a navyše budúci rok mám platiť aj daňovú licenciu. Potrebujem sa jej čo najlacnejšie zbaviť,“ prezrádza nám.
Dlhá cesta k výmazu firmy
Advokát Arpád Barczi tvrdí, že najvýhodnejšie sú pre vás dve možnosti. „Buď prevediete svoj obchodný podiel v eseročke na inú osobu, teda ľudovo povedané niekomu predáte svoj podiel. Druhá možnosť je zlikvidovať eseročku a následne ju dať vymazať z obchodného registra.“ Prvá možnosť je rýchlejšia a jednoduchšia, ale k nej potrebujete kupca. Druhá možnosť závisí len od vášho rozhodnutia, ak ste sám vo firme spoločníkom, ale je zložitejšia a dlhšie trvá.
Návod, ako postupovať
Ak postupovať v prípade, ak chcete na niekoho previesť svoj podiel? Podľa advokáta Róberta Bánoša, v prvom rade budete potrebovať osobu, ktorá od vás podiel v eseročke kúpi. Keď už takúto osobu máte, budete musieť vypracovať a následne u notára podpísať: zmluvu o prevode obchodného podielu, rozhodnutie jediného spoločníka o schválení prevodu obchodného podielu, potvrdenie o doručení zmluvy o prevode obchodného podielu spoločnosti.
Nezabudnite ani na súhlas daňového úradu s prevodom obchodného podielu, úplné znenie zakladateľskej listiny a vyhlásenie nového spoločníka, že nie je jediným spoločníkom vo viac než v dvoch eseročkách. Okrem toho, ak by ste sa vy odvolali aj ako konateľ spoločnosti a vymenovali by ste za konateľa nového spoločníka firmy, budete potrebovať aj jeho súhlas s vymenovaním do funkcie a podpisový vzor konateľa. Pokiaľ ide o hotové výdavky spojené s prevodom eseročky, okrem výdavkov za overovanie u notára budete musieť zaplatiť súdny poplatok vo výške 66 eur.
Kroky potrebné k likvidácii eseročky
– Prijmite rozhodnutie spoločníka o zrušení spoločnosti, o jej vstupe do likvidácie a ustanovení likvidátora do funkcie.
– Následne zapíše likvidátor vstup eseročky do likvidácie do obchodného registra.
– Ku dňu vstupu do likvidácie treba zostaviť účtovnú súvahu.
– Likvidátor zverejní firmu do likvidácie v obchodnom vestníku a vyzve všetkých veriteľov, aby do 3 mesiacov od zverejnenia výzvy prihlásili svoje pohľadávky voči firme.
– Ak eseročka stihne za tento čas zrušiť všetky zmluvy a zaplatiť všetky záväzky, môže skončiť likvidáciu (po 3 mesiacoch)
– Treba zostaviť a schváliť účtovnú závierku spolu s konečnou správou likvidátora o priebehu likvidácie a s návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku valnému zhromaždeniu.
– Nezabudnite podať posledné daňové priznanie a žiadosť o udelenie súhlasu správcu dane s výmazom firmy z obchodného registra.
– Po vymazaní z registra eseročka zanikne.