Ako vyplniť žiadosť o príspevok od štátu v prípade najproblematickejších bodov? Ministerstvo práce zavesilo na internet prehľadný manuál. Množstvo podnikateľov a SZČO sa totiž sťažovalo, že si nedokážu poradiť s vyplnením formulára. Ide najmä o jednotný výklad pojmov LexCorona napríklad pri údajoch o určení poklesu v tržbách. Žiadateľom, pri ktorých sa zistia nezrovnalosti – a je jedno, či ide o úmysel alebo neznalosť – pritom hrozia sankcie.
Pripomeňme, že do 2. júla poslalo ministerstvo práce žiadateľom o príspevky z projektu Prvá pomoc už 130 489 platieb, a to vo výške 187 372 207,33 milióna eur. Podporu tak dostalo 520 588 zamestnancov a 87 546 samostatne zárobkovo činných osôb.
Ako návod vyhľadať
V materiáli nájdete najdôležitejšie informácie, ktoré by mali pomôcť každej právnickej alebo fyzickej osobe.
Ide o otázky ako:
Čo sa pre účely získania príspevkov rozumie pod pojmom tržba?
Aký podklad majú PO a FO použiť pre získanie údajov o výške poklesu v tržbách?
Čo ak vediem podvojné účtovníctvo a som platiteľ DPH, ale údaje o výške mojich tržieb nie sú identické s podaným DPH priznaním?
Ako návod použiť
V materiáli nájdete aj príklady priamo z praxe napríklad o tom, kedy nemusí byť údaj o tržbách z DPH priznania identický s údajom o tržbách v účtovníctve podľa paragrafu 2 ods. 15 Zákona o účtovníctve:
1. Čo ak som ako platiteľ DPH obdržal zálohovú platbu, ktorá je za daný mesiac uvedená v DPH priznaní? Zahŕňam tento údaj do výpočtu poklesu tržieb?
Nie, zálohová platba nespĺňa definíciu tržby podľa § 2 ods. 15 Zákona o účtovníctve. Subjekt nebude brať do úvahy zálohové platby pre výpočet poklesu tržieb. Tržba zo zálohovej platby vstúpi do údajov o tržbách až v mesiaci uskutočnenia účtovného prípadu a vyúčtovaniu zálohovej platby.
2. V sledovanom mesiaci som dosiahol tržby, z ktorých v rámci DPH legislatívy vyplýva tuzemský prenos daňovej povinnosti (napr. stavebné práce, kovový odpad, mobilné telefóny a pod.)
V tomto prípade tieto výnosy budú pre účely výpočtu poklesu tržbou. Tieto údaje sa nenachádzajú v podanom DPH priznaní u dodávateľa ale subjekt je povinný tieto výnosy vziať do úvahy. Niektoré rozdiely sú možné vysvetliť údajmi v podanom kontrolnom výkaze.
3. Som platiteľ DPH a dosiahol som výnosy z tržieb, pri ktorých miesto dodania nie je na území SR a preto nie sú zahrnuté v podanom DPH priznaní.
V tomto prípade ide o tržby a subjekt ich vezme pri výpočte tržieb do úvahy napriek tomu, že ich nemá uvedené v DPH priznaní. Subjekt bude tržby konzistentne posudzovať podľa § 2 ods. 15 Zákona o účtovníctve. Tieto údaje sa nenachádzajú v podanom DPH priznaní u dodávateľa ale subjekt je povinný tieto výnosy vziať do úvahy. Tieto rozdiely sú možné vysvetliť údajmi v podanom súhrnnom výkaze.
4. Obdržal som platbu za nájom alebo tzv. predplatné vopred za nasledujúce 3 mesiace, akú výšku zahrniem do aktuálneho mesiaca.
V tomto prípade je potrebné sledovať časové rozlíšenie vzniknutých budúcich výnosov v zmysle účtovných predpisov. Do tržieb si konzistentne zahrniete len výšku tržieb, ktoré súvisia s konkrétnym mesiacom.
5. Čo ak som dosiahol v danom mesiaci špeciálne typy výnosov, ktoré nesúvisia s mojou bežnou činnosťou?
Vždy je potrebné vychádzať z § 2 ods. 15 Zákona o účtovníctve. Výnosy alebo príjmy, ktoré subjekt považuje za jednorazové a špeciálne (napr. predaj majetku), subjekt do čistého obratu nezahrnie.
6. V mojom prípade dochádza k časovému nesúladu, kedy evidujem tržbu v účtovníctve a kedy vchádza do DPH priznania? Ako postupovať?
V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy, kedy tržba splnila všetky znaky tržby podľa § 2 ods. 15 Zákona o účtovníctve bez ohľadu na to, že do DPH priznania tieto tržby budú zahrnuté s oneskorením. V manuáli sú uvedené len najčastejšie prípady. V prípade ak prevádzkujte špecifický druh podnikateľskej činnosti a neviete si rady pri výpočte tržieb, prosím obráťte sa na nás cez kontaktný formulár MPSVR SR.