StoryEditor

Kúpele? Takto si ich dnes vybavíte

19.06.2018, 00:00
Liečba v kúpeľoch je určená pre chronicky chorých pacientov. Kúpele však môžu využívať aj samoplatcovia, ktorým záleží na svojom zdraví a skôr ako lieky uprednostnia pobyt v nich.

Odpovedá Janka Zálešáková, Asociácia slovenských kúpeľov

1. Nie sú kúpele
ako kúpele
Mnohé hotely ponúkajú rôzne wellness kúry s liečebnými účinkami. Aký je rozdiel medzi kúpeľmi a wellness?
Liečebné kúpele na svoju činnosť kúpeľnej starostlivosti potrebujú licenciu štátneho orgánu. Na prevádzkovanie liečebných kúpeľov treba mať kvalifikovaný zdravotnícky personál, ako sú lekári, fyzioterapeuti, zdravotné sestry, maséri, ošetrovatelia, poradcovia výživy. Liečebné kúpele navyše disponujú špeciálnymi diagnostickými metódami podľa indikačného zamerania.

Oproti tomu wellness spa/day spa ponúkajú služby zamerané na krásu tela, relax, fitnes, spiritualitu, teda ide najmä o kúpaliská, kozmetické salóny, soláriá, akvaparky, fitnes štúdiá, wellness a saunové štúdiá, masážne štúdiá. Dĺžka pobytu návštevníkov je v priemere veľmi krátka: jednodňové a víkendové pobyty, málokedy viac ako päť dní. Na ich prevádzkovanie nie je potrebná licencia štátnej medicínskej autority. Procedúry, ktoré ponúkajú, nie sú uznané ako liečebné, nie sú terapeutické.

2. Kedy je nárok
Iba raz či viackrát
Chcela by som ísť do kúpeľov viackrát. Ako často mám nárok na kúpele?
Prevažne platí, že v jednom kalendárnom roku je možné absolvovať kúpeľnú liečbu iba raz. V indikačnom zozname je pri niektorých diagnózach v poznámke uvedené, ako často je možné pri príslušnom ochorení absolvovať kúpeľnú liečbu. Pri stavoch po úrazoch, operáciách, onkologickej liečbe je kúpeľná liečba možná len jedenkrát pre konkrétny stav.

3. Možnosti pre
začínajúcich chorých
Začína sa mi prejavovať nábeh na ischemickú chorobu srdca, ale lekár mi nechce predpísať kúpele.
Kúpeľná starostlivosť je ústavnou zdravotnou starostlivosťou. Musí jej predchádzať ambulantná starostlivosť alebo hospitalizácia. V zdravotnej dokumentácii pacienta musia byť záznamy o jej poskytnutí. Nie je možné predp...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Kúpeľná liečba sa poskytuje aj dôchodcom. Kto má na ňu nárok a aké podmienky musíte splniť? 02 - Modified: 2023-05-22 12:32:47 - Feat.: - Title: Interakcie liekov môžu znížiť aj účinnosť liečby 03 - Modified: 2023-05-19 15:16:31 - Feat.: - Title: Zničí nás umelá inteligencia ako Skynet v Terminátorovi? Jej vývojár hovorí že šance na zničenie ľudstva sú 50 na 50 04 - Modified: 2023-05-12 12:00:00 - Feat.: - Title: Vedci zistili, čo môže spôsobovať Parkinsonovú chorobu. Prezradili aj, čo môže pomôcť v jej prevencii 05 - Modified: 2023-05-22 09:00:00 - Feat.: - Title: Ste penzista a chcete ísť do kúpeľov? Od leta na to dostanete 100 eur
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
06. jún 2023 18:53