Inšpektorát práce skúma, ako pracovník absolvoval nevyhnutné školenia a či dostal všetky ochranné pomôcky. Dôležité je, aby ich používal pri práci a dôkladne dodržiaval technologický a pracovný postup. V neposlednom rade aj, či nebol pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Potom sa zabezpečujú stopy na pracovisku, kde sa stal úraz. Vypovedajú spolupracovníci a nadriadení. V prípade závažného pracovného úrazu ho vyšetrujú aj policajti.
Abeceda ochrany proti pádu:
„A“ – ANCHORAGE – miesto ukotvenia, alebo zariadenie pomocou, ktorého sa pracovník ukotví na rôzne dostatočne pevné konštrukcie.
„B“ – BODY SUPORT – opora tela, čo je vlastne celotelový bezpečnostný postroj, ktorý musí mať pracovník oblečený.
„C“ – CONNECTORS – spojovacie prvky – všetko to, čím sa spája kotviaci bod (A) s bezpečnostným postrojom (B). Môžu to byť prídavné laná, samonavíjacie kladky, tlmiče pádu, alebo ostatné zariadenia slúžiace na spojenie kotviaceho bodu s bezpečnostný postrojom.
„D“ – DESCENT AND RESCUE – evakuácia a záchrana – pri práci vo výškach treba byť pripravený aj na to, čo sa stane po prípadnom zachytení pádu. Je povinnosťou vyplývajúcou z legislatívy mať v blízkosti pracoviska, kde sa pracuje vo výškach prostriedky, pomocou ktorých možno pracovníka dostať po páde bezpečne na zem.
„E“ – EDUCATION – vzdelávanie – veľmi dôležitá časť skladačky bezpečnej práce vo výškach. Oboznamovanie zamestnancov s normami, ich školenie a aj praktický tréning pre správne používanie prostriedkov osobného zabezpečenia proti pádu.
Vytvorenie vhodných kotviacich bodov a istiacich systémov pri prácach vo výškach je finančne náročné, no nevyhnutné. Týka sa najmä bezpečného ukotvenia v prípade striech, plniacich a stáčacích miest, žeriavových dráh alebo ostatných priestorov.