StoryEditor

Od pracovnej agentúry žiadajte zmluvu, nestačí telefonický dohovor

26.02.2018, 23:01
Autor:
vegveg
Stále sa objavujú podvodné praktiky súvisiace so sprostredkovaním práce do zahraničia. Najčastejším prípadom býva lákanie na lukratívnu ponuku podmienené zaslaním vopred nejakého registračného poplatku a po príchode do zahraničia ľudia zistia, že o danú pracovnú ponuku nejde a naleteli podvodníkovi.

„Podvodná ponuka vždy prichádza z emailových adries, ktoré nie sú pod doménami spoločností. Ide o fyzické osoby, ktoré vystupujú zo zahraničia, z Česka, Rakúska a podobne. Nedajú sa stotožniť s konkrétnou spoločnosťou. Ponuka je až príliš lukratívna, aby mohla byť pravdivá, pretože ponúka príliš vysoké čisté príjmy na úkor nejakých požiadaviek,“ upozornil na to prednedávnom Branislav Jančuška zo spoločnosti Grafton s tým, že ľudia skrývajúci sa za podvodnými ponukami väčšinou pýtajú vopred peniaze ako zálohy alebo registračné poplatky. Agentúry nemôžu pýtať od uchádzačov peniaze vopred. Tieto ponuky nebývajú inzerované na oficiálnych pracovných portáloch.

Pokiaľ spoločnosť ako sprostredkovateľ vyhľadáva prácu v zahraničí, musí mať platnú licenciu, ktorú vydáva Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Zoznam spoločností sa nachádza na jeho stránke. Rovnako by si mal uchádzač preveriť referencie o firme, ako dlho je na trhu, akú zmluvu s ňou podpíše, akú bude mať hrubú mzdu a kto hradí ubytovanie. Pred vycestovaním by si to mal tieto informácie každý uchádzač preveriť.

1. Pred spoluprácou je potrebné si preveriť, či má agentúra na sprostredkovanie zamestnania za úhradu oprávnenie, a to prostredníctvom identifikačného čísla spoločnosti cez web stránku Živnostenského úradu, alebo prostredníctvom aktuálneho zoznamu sprostredkovateľov zamestnania za úhradu zverejňovaný Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

2. Uprednostnite osobné stretnutia so sprostredkovateľom v priestoroch agentúry, informujte sa o pracovných ponukách vždy detailne, dôkladne čítajte všetky dohody a zmluvy o sprostredkovaní práce ešte pred ich podpísaním.

3. Nezaväzujte sa prostredníctvom telefonických rozhovorov.

4. Dohoda o sprostredkovaní zamestnania za úhradu obsahuje najmä :
- názov, adresu, identifikačné číslo zamestnávateľa a druh ekonomickej činnosti zamestnávateľa
- dĺžku trvania zamestnania
- druh práce, mzdu alebo plat a ďalšie pracovné podmienky
- spôsob a podmienky zdravotného poistenia a sociálneho poistenia
- rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody

5. Uzavretá môže byť aj zmluva o sprostredkovaní alebo príkazná zmluva.

6. Za sprostredkované zamestnanie neplatíte žiadne poplatky! Sprostredkovateľ zamestnania za úhradu je oprávnený vyberať poplatok za služby súvisiace so sprostredkovaním zamestnania za úhradu iba od právnickej alebo fyzickej osoby, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca; výška tohto poplatku sa dojednáva s právnickou alebo fyzickou osobou, pre ktorú sa sprostredkúva zamestnanec.

7. Žiadajte, aby do dohody sprostredkovateľ zamestnania za úhradu doplnil telefónny kontakt, ktorý môžete využiť v prípade akýchkoľvek ťažkostí spojených zo sprostredkovaným zamestnaním.

8. Po sprostredkovaní zamestnania by ste mali mať k dispozícii dve zmluvy, a to dohodu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu a pracovnú zmluvu.

9. Žiadajte kontakt na zamestnávateľa a preverte si jeho existenciu a spoluprácu s dotknutou agentúrou, v prípade potreby kontaktujte Eures poradcov (http://www.eures.sk/kontakty.php), ktorí vám pomôžu preveriť zamestnávateľov v krajinách Európskej Únie a Európskeho hospodárskeho spoločenstva.

10. Žiadajte presné a jasne definované informácie týkajúce sa pracovnej činnosti, zamestnávateľa, jeho sídla, pracovných podmienok, spôsobu zabezpečenia dopravy, ubytovania, stravy a pracovných podmienok .

11. Pri registrácii v agentúre neposkytujte také informácie, ktoré agentúra nepotrebuje, akými sú najmä rodné číslo, dátum narodenia, číslo bankového účtu, choroby, ktoré sa vyskytli vo vašej rodine.

12. POZOR: Uhradenie poplatku a zaradenie do databázy záujemcov o sprostredkovanie zamestnania za úhradu, nie je zárukou sprostredkovania zamestnania.

13. Dokumenty a potvrdenia o zaplatení, ktoré súvisia so sprostredkovaním práce a s vycestovaním do zahraničia si dôkladne odkladajte.

14. V prípade, ak sprostredkovateľ zamestnania za úhradu nedodrží zmluvné podmienky, môžete podať písomný podnet na prešetrenie Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny alebo na políciu, ale ešte predtým je potrebné agentúru doporučeným listom vyzvať na zaplatenie všetkých výdavkov.

01 - Modified: 2024-10-17 09:17:29 - Feat.: - Title: Kedy vám zdravotná poisťovňa nepreplatí vyšetrenie? Deje sa to v týchto prípadoch 02 - Modified: 2024-09-24 07:30:55 - Feat.: - Title: Transakčná daň ako „Mission: Impossible“? Kamenický nastavil šibeničný termín, experti mu posielajú odkaz 03 - Modified: 2024-09-21 07:30:27 - Feat.: - Title: "Teraz je to netransparetné." Rezort zdravotníctva chce vláde predstaviť audit poplatkov v ambulanciách 04 - Modified: 2024-09-12 09:16:19 - Feat.: - Title: Dane a poplatky sa dajú zaplatiť rôznymi spôsobmi. Pri jednom z nich si dajte pozor na dôležitú vec 05 - Modified: 2024-09-10 08:23:43 - Feat.: - Title: Na dôchodok treba myslieť už pri prvom zamestnaní. Dôležitý je návyk, tvrdí analytik
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
02. november 2024 21:57