Paušálne výdavky - keď nepotrebujete bločky
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov odpadá povinnosť viesť účtovníctvo, respektíve daňovú evidenciu a stačí viesť len jednoduchú evidenciu pohľadávok, príjmov a zásob. Ďalšou výhodou paušálnych výdavkov je, že sumu 20 000 si môžete uplatniť ak ste v roku 2021 podnikali aj jeden mesiac. Neexistuje mesačný limit, ako tomu bolo ešte v roku 2016, kde ste si mesačne mohli uplatniť len pomernú časť výdavkov – maximálne 420 eur za mesiac.
Podnikateľ, platiteľ dane z pridanej hodnoty, ukončil podnikanie 31. októbra 2021. Môže alebo nemôže uplatňovať výdavky percentom z príjmov, keď bol počas celej doby podnikania platiteľom dane z pridanej hodnoty?
Tento podnikateľ si za rok 2021 môže uplatniť výdavky percentom z príjmov, nakoľko nebol platiteľom dane z pridanej hodnoty počas celého zdaňovacieho obdobia.
Podnikateľ sa v roku 2020 zaregistroval na daň z pridanej hodnoty. Môže tento podnikateľ uplatňovať výdavky percentom z príjmov v roku 2021?
Podnikateľ, aj keď je registrovaný na daň z pridanej hodnoty, a je zdaniteľnou osobou, ktorá má pridelené IČ DPH, nepovažuje sa za platiteľa dane z pridanej hodnoty, a preto môže v roku 2021 uplatňovať výdavky percentom z príjmov, takzvané paušálne výdavky.
Podnikateľ mal v roku 2021 príjmy vo výške 105 000 eur. Aké môže mať výdavky pri použití paušálu?
a) 20 000 vrátane zaplatených odvodov na sociálnom poistení a preddavkov na zdravotné poistenie
b) alebo 20 000 plus zaplatené odvody na sociálnom poistení a preddavkov na zdravotné poistenie?
Podnikateľ si môže dať do výdavkov v roku 2021 sumu 20 000 + zaplatené odvody na sociálnom poistení a preddavkov na zdravotné poistenie. Správna je odpoveď b).
Daňová evidencia - netreba si komplikovať život jednoduchým účtovníctvom
Rovnako sa môžete po ukončení účtovného obdobia rozhodnúť viesť daňovú evidenciu aj napriek tomu, že ste v priebehu roka viedli jednoduché účtovníctvo. Údaje jednoduchého účtovníctva, ktoré máte v účtovnom programe môžete bez problémov použiť ako údaje pre daňovú evidenciu. Daňovú evidenciu môže viesť aj daňovník, ktorý bol počas celého účtovného obdobia platcom DPH a aj daňovník, ktorý je zamestnávateľom. Na účely dane z pridanej hodnoty musí daňovník viesť podrobné záznamy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z pridanej hodnoty.
Výhodou daňovej evidencie je, že nemáte povinnosť zostavovať účtovnú závierku a vyhotoviť účtovné výkazy, nakoľko nie ste účtovnou jednotkou. Podávate teda len samotné daňové priznanie s povinnými prílohami, ktoré sú súčasťou tlačiva daňového priznanie. Údaje z daňovej evidencie uvádzate v Tabuľke číslo 1a) daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typu B. Uplatňovanie daňovej evidencie vyznačíte v VI. odd. daňového priznania typu B je pod Tabuľkou číslo 1, riadok Uplatňujem preukázateľné výdavky podľa § 6 ods. 11 zákona. Ďalšou výhodou vedenia daňovej evidencie je, že podnikateľ nemusí postupovať podľa zákona o účtovníctve, vyhne sa pokutám, ktoré vyplývajú z nedodržania ustanovení tohto zákona. Daňovú evidenciu je možné viesť prostredníctvom jednoduchého formulára.
Nezdaniteľná čas...
Zostáva vám 85% na dočítanie.