StoryEditor

Cena sóje opäť prudko vzrástla

30.05.2005, 00:00
Obchodovanie na komoditných trhoch v minulom týždni bolo rozkolísané. Hlavne pri rope a sóji sa zastavil pokles cien. Analytici očakávali viaceré správy, ktoré mohli rozhýbať trhom.

Obchodovanie na komoditných trhoch v minulom týždni bolo rozkolísané. Hlavne pri rope a sóji sa zastavil pokles cien. Analytici očakávali viaceré správy, ktoré mohli rozhýbať trhom.
V pondelok sa na trhu so sójou začalo obchodovať na úrovni 632 centov za bušel. Pozitívom z predchádzajúceho týždňa bola správa o 19-percentnom medziročnom náraste exportu sóje v USA. Spojené štáty sú najväčším exportérom na svetové trhy. Na trhu sa očakávalo atakovanie úrovne 650 centov, ktorej pokorenie mohlo znamenať naštartovanie nového vzostupného trendu. Na túto úroveň sa cena posilnila v utorok, obchodníkom sa však nepodarilo túto hranicu odporu pokoriť. Podporou pre trh bolo hlavne suché počasie v USA. Okolo tejto technickej úrovne sme sa pohybovali až do stredy, keď cena prudko vzrástla až na úroveň 668 centov, čo predstavovalo najvyššiu cenu sóje za posledné dva mesiace. Nasledujúci deň bolo dôležité zverejnenie nových exportných čísel z USA, ktoré mali naznačiť silu dopytu po tejto komodite. Zverejnené čísla ukázali medziročný nárast dopytu po sóji o pätinu. Celkovo nám tento trh vzrástol v priebehu 4 mesiacov z úrovne okolo 500 centov na 680 centov, čo predstavuje na kontrakte 9 000-dolárový nárast. Bolo to spôsobené šírením ázijskej hrdze, čo je pleseň, ktorá napadla asi 15 štátov v USA. Okrem toho americký prezident G. W. Bush presadzoval v Kongrese návrh o zvýšení používania biopalív, aby tak znížil závislosť USA od dovozu ropy. Táto správa by mohla mať veľký význam pre obilninový sektor, konkrétne pre sóju a kukuricu, pretože to môže výrazne zvýšiť dopyt po týchto komoditách a následne vyvolať aj výraznejší rast ich ceny.
Ešte 8. apríla tohto roku sa ropa obchodovala na historických maximách okolo úrovne 58 dolárov za barel. Od tohto dňa, pod vplyvom vysokej produkcie od organizácie OPEC, jej cena začala klesať. Prepad trhu s čiernym zlatom sa zastavil až v úvode minulého týždňa, tesne nad úrovňou 48 dolárov za barel, čo znamenalo pokles ceny na trojmesačné minimum. Pokles ceny skoro o pätinu však prilákal zvýšený záujem nových investorov očakávajúcich ďalší rast trhu s touto strategickou surovinou. Pozitívnou správou pre ropu je začiatok letnej motoristickej sezóny, čo sa prejavilo v náraste dopytu po benzíne v USA na najvyššiu úroveň od začiatku roka. Koncom týždňa sa cena ropy dostala nad úroveň 51 dolárov za barel, čo pre investorov predstavovalo nárast ich účtu o 3 000 dolárov na jeden futures kontrakt.
Drahé kovy sa obchodovali zmiešane. Zlato sa udržalo v rámci tohtotýždňového obchodného pásma 416 až 420 dolárov za uncu. Striebro sa, pod vplyvom novej vlny nákupov zo strany investičných fondov, posilnilo na mesačné maximu. Rast ceny striebra, aj napriek silnému doláru, naznačuje zvýšený záujem o túto komoditu, čo môže vyústiť do vzniku nového vzostupného trendu na tejto komodite.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
10. júl 2025 12:26