StoryEditor

Najčastejšie chyby, ktorými svoje telo zbytočne oberáte o dobré zdravie

07.12.2022, 00:00

Trápia vás každodenné bolesti kolena alebo chrbta? Cítite bolesť alebo stuhnutosť po dlhom spánku alebo sedení? Máte zranenie, ktoré sa len tak ľahko nelieči? Spôsobuje vám každý jeden krok do práce obrovské utrpenie? Ide o niektoré bežné dôvody, prečo ľudia navštevujú ortopedického špecialistu, pretože v opačnom prípade ich tieto stavy oberajú o dobré zdravie a pohodlie v živote.

Aby ste sa takýmto nepríjemným situáciám vyhli, pozrieme sa spoločne na najčastejšie chyby, ktoré  vo svojom živote robíme a zbytočne nám komplikujú bežné fungovanie.

Zle zvolené matrace

Spánok ovplyvňuje takmer každý aspekt nášho zdravia a pohody, pretože bez pokojného spánku naše telo nemá zdroje, ktoré potrebuje na správne fungovanie. Jedným z najjednoduchších riešení, ako to zmeniť, je pohodlný a dostatočne veľký matrac. Ak váš matrac neposkytuje telu pohodlie a podporu, ktorú potrebujete, môže byť dôvodom rôznych nepríjemných bolestí a deformácií tela.

Ak sa teda chcete týmto stavom vyhnúť, neváhajte investovať nielen peniaze, ale aj čas do výberu správnych matracov. Odolné matrace 160 x 200 sú na tieto účely ideálne riešenie, pretože vám poskytnú oporu a dostatok miesta na príjemný odpočinok.

Dlhodobé sedenie pri písaní diplomovej práce

Stres, sedenie a zlá strava patria k najväčším negatívnym faktorom, ktoré vplývajú na naše zdravie. Stres sa dá správnymi technikami odbúrať a strava zmeniť. Žiaľ, sedenie sa stalo v modernej spoločnosti obrovským problémom, pretože v tejto polohe trávime celé dni. Už počas dospievania a štúdia, napríklad pri písaní zložitej diplomovej práce, presedíme za písacím stolom dlhé hodiny, čo neskôr v práci pokračuje. 

image
Shutterstock.com

Problémom je, že v sede sú zadok/gluteálne svaly v natiahnutej polohe. Keď je svalu dovolené byť v natiahnutej polohe dlhší čas, napríklad v škole alebo v kancelárii, sval má tendenciu ochabovať a deaktivovať sa. Je to opak toho, čo sa deje s lýtkami v ich kratšej a tesnejšej polohe. Sedením sa teda glutes ochabne a stane sa neaktívnym. Bedrové flexory, ktoré sú skrátené v bedrovej flexii, podobne ako lýtka, sú kratšie a pevnejšie. Ani chrbtici, najmä tej krčnej, dlhodobé sedenie pri počítači neprospieva.

5 hviezdičkový hotel nie je luxus, ale ideálna prevencia

Aby ste sa negatívnych vplyvov zo sedenia a zlého spánku na nekvalitnom matraci zbavili, treba ich riešiť. Veľmi znepokojujúce je, že sedenie sa dá v prípade negatívneho vplyvu prirovnať k fajčeniu a iným faktorom úmrtnosti, čo znamená, že čím viac sedíte, tým vyššie je riziko úmrtia.

Urobiť si preto od tejto (ne)činnosti pauzu, je ideálne riešenie. Po každej hodine by ste si mali dopriať krátku prechádzku a svoje nohy i kĺby ponaťahovať. Prípadne si nájdite čas v priebehu roka na pravidelnú návštevu našich najlepších 5 hviezdičkových kúpeľných hotelov. Na unavené a životom zdeformované telo je to tá najlepšia prevencia.

Neprirodzená poloha chodidla v nevhodnej obuvi

Vybrať si dnes pre maximálne pohodlie svojich nôh správne dámske čižmy už nie je vďaka dostupný e-shopom najmenší problém. Pomerne veľká časť ľudí má však pri nákupe týchto doplnkov stále veľa nedostatkov.

Ultra vysoké podpätky nútia chodidlá byť v polohe, ktorá zaťažuje bruško chodidla. V tomto kĺbe sa dlhé metatarzálne kosti stretávajú so sezamskými kosťami v tvare hrášku a s kosťami prstov (falangy). Príliš veľký tlak môže potom zapáliť aj kosti alebo nervy, ktoré ich obklopujú. Chronický stres kostí chodidiel môže dokonca viesť k vlasovým zlomeninám.

image
Shutterstock.com

Či už sú topánky vysoké alebo nie, tento štýl môže spôsobiť aj bolestivý uzol na zadnej strane päty. Pevný materiál tlačí na kostnú oblasť, tento tlak potom vedie k pľuzgierom, opuchu, burzitíde a bolesti Achillovej šľachy. Ľad, ortopedické vložky a podpätky na lepších a pohodlnejších topánkach môžu poskytnúť úľavu od bolesti.

Dobrý ortopéd sa o vás postará

Bolesť, opuch, zranenie a stuhnutosť kĺbov, ktoré spôsobili vyššie spomenuté stavy, môžu viesť k obmedzenému rozsahu pohybu. A keď je váš rozsah pohybu obmedzený, môže byť ťažké alebo bolestivé vykonávať každodenné úlohy, ako je nosenie vecí, starostlivosť o seba a dokonca aj chôdza. Návštevou dobrého ortopéda v Leviciach sa však môžu veci zmeniť.

Ortopedickí špecialisti môžu s vami spolupracovať na zvýšení rozsahu pohybu a pomôcť vám vrátiť sa do normálu. Zvýšenie rozsahu pohybu možno často dosiahnuť fyzikálnou terapiou, nechirurgickou liečbou a niekedy aj chirurgickým zákrokom. Netreba veci odkladať, podceňovať, ale včas riešiť, a potom sa vyhnete zbytočným problémom.

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
28. marec 2023 08:39