Na snímke štátny tajomník ministerstva vnútra Michal Kaliňák. FOTO: TASR
StoryEditor

Vytriezvenie z rezortizmu

04.11.2025, 20:00
  • Rezortizmus symbolizuje izolované svety. Ale ten je iba jeden.
  • Protialkoholické záchytky sú príkladom, ktorý môže byť testom toho, ako vymeniť solitérstvo za spoluprácu pri vyriešení komplexného problému.
  • Prvá v Československu bola otvorená v Prahe, v máji 1951. Posledná záchytka na Slovensku, v Trnave, ukončila svoju činnosť v roku 2010.

Autor je štátny tajomník ministerstva vnútra SR

 

Rezortizmus symbolizuje izolované svety. Ale ten je iba jeden. Postačí jeden príklad, ktorý môže byť testom toho, ako vymeniť solitérstvo za spoluprácu pri vyriešení komplexného problému. Tým sú protialkoholické záchytky.

image

Zostali len princípy

Prvá v Československu bola otvorená v Prahe, v máji 1951. Posledná záchytka na Slovensku, v Trnave, ukončila svoju činnosť v roku 2010. Preukázali, že s opilcami máme problém. Zrušením poslednej sa problém nevyriešil. Pretrváva a potrebuje riešenie. Záchytky majú zmysel, keď sú sieťou proti tým, ktorí alkoholom nad sebou strácajú kontrolu a sú potenciálnou hrozbou pre seba aj iných.

Úvahy o ich opätovnom zriadení sú správne. Musí tomu predchádzať komplexný prístup. Platí, že ide o verejnú službu, nie však o nocľaháreň pre ľahostajných. Sú vecou bezpečnosti a poriadku, ale zasahujú do zdravotníctva a sociálnych vecí. Ani samospráva nesmie zostať bokom.

Obec okrem iného utvára podmienky pre zdravotnú starostlivosť a tiež zabezpečuje verejný poriadok. V úvode nie je potrebná polemika, ktorému rezortu to zostane na pleciach. Je to o viacerých ministerstvách, a o tandeme so samosprávami. Nedávno som zachytil názor, že by to malo byť hlavne na pleciach štátu – veď vyberá daň z alkoholu.

Síce má príjem z tejto dane, ale samosprávy majú príjem z dane z nehnuteľností od zariadení, ktoré predávajú, alebo podávajú alkohol, ďalší majú zo záberu verejného priestranstva z letných sedení, ktoré sú aj o alkohole. Dokonca, žiadna prevádzka nevznikne bez súhlasu samospráv. Diskusia musí odpovedať na otázku: Ako nastaviť pilotný projekt, aby mohol byť kostrou systémového riešenia?

Obnovenie záchytiek závisí od nastavenia personálu, zodpovednosti a financií na prevádzku. Dnes sa nedá jednoznačne povedať, koľko z nich pôjde cez ministerstvo zdravotníctva alebo poisťovne. Nemožno ani jednoznačne konštatovať, či je optimálnejšie prevádzkovať záchytky pri nemocnici alebo pri polícii. Okrem toho musí byť  jasná vymožiteľnosť peňazí od umiestneného človeka, aby to na konci dňa neskončilo nezaplatiteľnou pokutou.    

Čochvíľa budeme formovať nové eurofondové obdobie. Vieme, že časť z nich bude podmienená reformami. To by sme mali využiť na pilotné záchytky – ako súčasti komplexnej služby. Znovuzriadenie záchytiek preukáže, či sme vytriezveli z rezortizmu a vykročili cestou spolupráce s cieľom dosiahnuť spoločný úspech. 

01 - Modified: 2025-10-07 12:13:28 - Feat.: 0 - Title: Zostali len princípy 02 - Modified: 2025-10-27 12:39:11 - Feat.: 1 - Title: Slovensko čaká veľká reforma samosprávy, tvrdí Raši 03 - Modified: 2025-07-27 12:15:00 - Feat.: 1 - Title: Putin nechce hovoriť so Zelenským, Fico sa chystá za Trumpom a Národné obranné sily rýchlo rastú 04 - Modified: 2025-05-13 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Prevencia je najlepšia kontrola 05 - Modified: 2025-04-07 13:42:36 - Feat.: 0 - Title: Odvážne témy a rozvážne riešenia
01 - Modified: 2025-10-30 08:08:07 - Feat.: - Title: Záchytky sa majú vrátiť. Berme si príklad z Poľska alebo Maďarska, hovoria mestskí policajti 02 - Modified: 2025-10-29 22:55:06 - Feat.: - Title: Ministerstvo vnútra pripravuje platformu umelej inteligencie pre verejnú správu, bude pod kontrolou štátu 03 - Modified: 2025-10-22 16:21:08 - Feat.: - Title: SaS pri nákupe vozidiel pre Úradu na ochranu ústavných činiteľov zavádza, reaguje rezort vnútra 04 - Modified: 2025-10-17 15:59:17 - Feat.: - Title: Rezort školstva vyčlenil na posilnenie bezpečnosti na vysokých školách ďalší milión eur 05 - Modified: 2025-10-13 12:16:25 - Feat.: - Title: Rezort vnútra predstavil brožúru ako sa správať v krízových situáciách. Je to len prvý krok, vraví Šutaj Eštok
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
04. november 2025 20:04