Autor je bývalý redaktor Českého rozhlasu.
Nelegálna migrácia a spôsob, ako s ňou naložiť, je témou, ktorá dominuje britskej politike. Nigel Farage, líder populistickej strany Reform UK, teraz predstavil svoj plán. Plán, ktorý vo Veľkej Británii vyvolal nadšenie, kritiku aj hrôzu. Sľúbil, že ak sa stane premiérom, deportuje 600 000 žiadateľov o azyl. Kam? Do miest, ktoré sú ochotné ich prijať. A možno aj za peniaze.
„Jediný spôsob, ako zastaviť lode s migrantmi, je zadržať a deportovať absolútne každého, kto takto pricestuje na brehy Británie. Do niekoľkých dní lode s migrantmi prestanú prichádzať. Nikto nebude chcieť platiť prevádzačom, aby sa sem dostal. Keď niekto pricestuje do Spojeného kráľovstva nelegálne, bude zadržaný a deportovaný a nikdy, nikdy mu nebude povolené zostať. Bodka,“ vyhlásil Nigel Farage na tlačovej konferencii v Oxforde. Hovoril o hrozbe „vážnych občianskych nepokojov“, ktoré sú podľa neho už na dosah ruky.
Imigrácia a hrozby sú témy, s ktorými je Nigel Farage veľmi dobre oboznámený. Jeho stávka na strach z migrantov sa už raz vyplatila. Strach bol hlavnou hnacou silou brexitu. V tom čase mala apokalypsu spôsobiť invázia z východnej Európy. Farage strašil ľudí rumunskými zločineckými gangmi a lacnou poľskou pracovnou silou. Prví mali okrádať čestných Britov a druhí im mali brať prácu. Našťastie Farage si nevšimol Čechov, ktorí neprišli do Británie v takom veľkom počte za prácou. Preto hviezdou jeho predvolebnej kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré naposledy priviedli Nigela Faragea do tohto najvyššieho orgánu Európskej únie, bol český euroskeptik Václav Klaus.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
