Bývalý minister práce Jozef Mihál varuje pred prekvapením, ktoré čaká na mnohých rodičov v januárovej výplate. FOTO: HN/M. Duman
StoryEditor

Jozef Mihál: Daňový bonus na deti? Katastrofa a paškvil

14.01.2025, 00:00

Vysokoškolsky vzdelaní odborníci s mierne nadpriemernou mzdou budú za svoju pracovitosť a vzdelanie potrestaní.

Mnohí zamestnanci – rodičia detí zatiaľ netušia, čo na nich nachystala vláda v rámci konsolidačného balíčka. Prekvapení budú až vo februári pri pohľade na svoje januárové výplatné pásky. Ich čistý príjem výrazne klesne. Po prvé preto, lebo samotné sumy bonusu sa znižujú. A na dieťa od 18 rokov sa úplne ruší.

Po druhé, bonus sa prudko kráti zamestnancovi s hrubou mzdou nad 2 477 eur mesačne. Ak má zamestnanec hrubú mzdu nad 3 632 eur, bonus stráca úplne. Vysokoškolsky vzdelaní odborníci s mierne nadpriemernou mzdou budú za svoju pracovitosť a vzdelanie potrestaní.

image

Jozef Mihál: Rozdiely v daňovo-odvodovom zaťažení sú obrovské

Po tretie, ak zamestnanec pracuje aj v zahraničí – napríklad ak pôjde na zahraničnú pracovnú cestu alebo ak pôsobí zo svojej domácnosti v Kittsee –, stráca nárok na bonus pri výpočte mesačných preddavkov na daň.

Bonus si bude môcť uplatniť až na konci roka, avšak len vtedy, ak jeho hrubá mzda za prácu v zahraničí nepresiahne 10 percent z jeho ročnej hrubej mzdy.

Tento na pohľad nezmysel je daný nenápadnou zmenou v zákone, podľa ktorej si daňový bonus môže uplatniť slovenský daňový rezident len vtedy, ak z celkového úhrnu jeho zdaniteľných príjmov za rok tvorí časť zo zdrojov na území Slovenska najmenej 90 percent, čiže jeho zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí nepresiahnu 10 percent.

Čo to znamená, nie je v zákone o dani z príjmov presnejšie zadefinované. Podľa doterajšej praxe a výkladu od Finančnej správy má daňovník príjem zo zdrojov v zahraničí napríklad vtedy, ak má zdaniteľný príjem zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí.

Nech vás nemýli, že pri zahraničnej pracovnej ceste dostávate diéty. O tie nejde, tie nie sú predmetom dane. Ale aj za prácu v zahraničí predsa dostávate mzdu. Nech vás nemýli, že daň z príjmov z tejto mzdy platíte na Slovensku. V súlade s medzinárodnými zmluvami o zamedzení dvojitého zdanenia sa príjem zo závislej činnosti vykonávanej v zmluvnom štáte zdaňuje na Slovensku, ak ste v zmluvnom štáte menej ako 183 dní a váš zamestnávateľ tam nemá stálu prevádzkareň.

Problém tak budú mať napríklad slovenskí kamionisti a desaťtisíce ďalších zamestnancov...

Je tu šanca, že sa zákon narýchlo „znovelizuje“ alebo Finančné riaditeľstvo vydá metodické usmernenie, podľa ktorého príjem v zahraničí vlastne príjmom v zahraničí nie je (pozri dianie okolo ereceptov), a problém bude „vyriešený“. A možno ani nie a vy sa môžete „tešiť“ na prvú tohtoročnú výplatu. A uťahovať opasky.

01 - Modified: 2025-07-09 09:00:00 - Feat.: - Title: Cenová vojna bez víťaza: Konsolidácia má v Číne zmazať zo scény takmer 90 percent značiek 02 - Modified: 2025-07-08 10:50:17 - Feat.: - Title: Vláda má po konsolidácii horšie verejné financie ako pri svojom nástupe. Kamenický je neschopný, tvrdí PS 03 - Modified: 2025-07-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Ušetria na péenkách, desiatky miliónov navyše dajú na iné dávky. Slabnúcu ekonomiku pocíti aj poisťovňa 04 - Modified: 2025-07-03 12:20:05 - Feat.: - Title: Slovák dáva štátu z výplaty viac ako Čech, Maďar aj Poliak. Rodinám u nás výrazne pomáha špeciálna úľava 05 - Modified: 2025-07-01 16:00:00 - Feat.: - Title: Veľká analýza: Ako (zle) je na tom slovenská ekonomika
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
13. júl 2025 22:02