Robert Fico spustil proces odvolávania opozičného lídra Michala Šimečku z kresla podpredsedu parlamentu. Sekunduje mu SNS a tesne pred otvorením schôdze sa pridal aj váhajúci Hlas.
Matúš Šutaj Eštok najprv vyzval Šimečku, aby sa postu vzdal sám, a potom vyhlásil, že „ak“ dôjde na hlasovanie, bude jeho strana hlasovať s koalíciou. Slovíčko „ak“ sa stalo predmetom špekulácií. Niektorí pamätníci vytiahli prípad odvolávania opozičného podpredsedu parlamentu Jána Figeľa (tiež ho inicioval premiér Fico), ktoré sa nakoniec nekonalo, pretože Fico návrh stiahol. Figeľ bol vraj dostatočne vytrestaný tým, že o jeho pochybeniach sa verejne diskutovalo.
Zatiaľ nie je jasné, či bude Fico za dostatočne vytrestaného považovať aj Šimečku, pretože zatiaľ to tak nevyzerá. Šimečka je zatiaľ „vinný“ najmä tým, že organizoval protesty proti ministerke kultúry a ministrovi spravodlivosti. A podľa koalície to nerobil ako opozičný politik (to by vraj bolo OK), ale preto, aby chránil záujmy svojej rodiny. Jej príslušníci totiž čerpajú granty aj z fondov, ktoré spravujú tieto rezorty. V parlamentnej diskusii sme sa však dozvedeli aj to, že granty a dotácie hojne čerpajú poslanci a ich rodiny naprieč celým politickým spektrom.
O Šimečkovi sa má tajne hlasovať v utorok. Opozícia sálu opustí, a tak to zostane na 79 vládnych poslancov. Ak teda k hlasovaniu dôjde. Ak áno a Šimečka odvolaný nebude (aj také chýry idú), „vinník“ bude jasný – poslanci Hlasu. Ak, naopak, odvolaný bude, koalícia prekročí Rubikon. Na opozičného podpredsedu parlamentu sa totiž u nás doteraz (výnimkou bol iba Mečiar) nesiahalo.
Pravdou je, že doteraz nám nikto nesiahal ani na eurofondy. Aj to by sa vraj mohlo zmeniť. Z Bruselu prichádza čoraz viac signálov. Spornou má byť stále kontroverzná novela Trestného zákona a je viac ako isté, že odvolanie opozičného podpredsedu parlamentu tiež krajine na demokratickom imidži nepridá.
Vyschnutie prúdu europeňazí by bolo pre kabinet nepríjemné najmä v kontexte rozvrátených verejných financií (dedičstvo Igora Matoviča), ktoré sa snaží skonsolidovať minister financií Ladislav Kamenický. Pri tom mu pomáhajú dvaja vládni technokrati – Tomáš Drucker a Tomáš Taraba. Trojica má mandát a šéfovia strán už nebudú nimi dosiahnutý výsledok korigovať. Uvidíme.
Aj tak už však vidíme, že konsolidácia sa začína takpovediac „klasicky“. Prvý úder smeruje na fajčiarov. Tí sú pri problémoch verejných financií na rane vždy ako prví. Za svoju vášeň (zlozvyk) si zase raz priplatia niečo navyše. A ako vždy, ani veľmi nešomrú.
Zo zahraničia. Prezidentská diskusia Donalda Trumpa a Kamaly Harrisovej bola nudná. Trump prehral a Harrisová predviedla výborný výkon. Súboj je však naďalej vyrovnaný a výsledok sa predpovedať nedá.
Ťažko sa už predvída aj najbližší vývoj na Ukrajine. Ukrajinská armáda ustupuje ruskému náporu a prezident Volodymyr Zelenskyj žiada západných spojencov, aby mu povolili útočiť raketami dlhého doletu aj na hlboké ruské vnútrozemie. Britský premiér Keir Starmer za to loboval priamo v Bielom dome na návšteve u Joea Bidena. Zatiaľ neúspešne. Rusi tentoraz veľmi dôrazne oznámili, že pokiaľ americké a britské rakety doletia z Ukrajiny až k nim domov, bude to Kremeľ považovať za začiatok vojny NATO verzus Rusko. Aj so všetkými možnými dôsledkami.
Autor je externým spolupracovníkom HN.