Schválením „českej Zelenej dohody“, trojice dokumentov, ktoré definujú českú cestu k dekarbonizácii nášho hospodárstva, sa Česká republika zaviaže k realizácii celého súboru nových ekologických opatrení. Tie majú viesť ku konečnému cieľu Zelenej dohody EÚ, t. j. k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050.
Na ceste k tomuto cieľu však jednotlivé členské štáty čaká niekoľko „kontrolných bodov“. Na nich bruselskí úradníci posúdia, či krajina Európskej únie postupuje smerom k cieľu dostatočne rýchlo. V opačnom prípade im hrozia pokuty.
Bežní českí občania musia teraz tempo tohto pokroku sledovať oveľa pozornejšie. Prečo? Pretože ak napríklad bruselskí úradníci zistia, že niektorá členská krajina postupuje príliš pomaly, bude sa táto krajina najskôr snažiť vyhnúť pokutám alebo znížiť ich výšku. To bude mať po schválení „českej zelenej dohody“ veľký vplyv na cenu pohonných látok v Českej republike.
Práve teraz jednotlivé európske krajiny zverejňujú svoj klimatický plán do roku 2030. V mnohých prípadoch vrátane Nemecka však nespĺňajú požiadavky stanovené Bruselom. „Česká Zelená dohoda“ pritom rozširuje rozsah uplatňovania emisných kvót, takže od roku 2027 budú musieť byť pravdepodobne zahrnuté do ceny bývania alebo práve pohonných látok.
Nemecko a ďalšie veľké európske ekonomiky, ako napríklad Taliansko a Francúzsko, však často hrubo neplnia svoj klimatický plán do roku 2030. Budú preto musieť nakupovať o to viac „odpustkov“, t. j. emisných kvót, aby sa vyhli obrovským pokutám z Bruselu.
Zostáva vám 65% na dočítanie.