Stabilita, predvídateľnosť, pripravenosť. Toto sú atribúty, ktoré dokážu pomôcť koordinovanému regionálnemu rozvoju. Keďže u nás samotné eurofondy predstavujú až 80 percent finančného objemu verejných investícií, vytvoriť funkčný systém je prioritou.
Rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie nedávno predstavil „Mapu partnerstva“. Veľmi jednoduchý web s veľkou výpovednou hodnotou a so širokým potenciálom. Je signálom do územia aj do Bruselu. Končí sa tak sezóna zbytočných konzultantov a predajcov jedinečných informácií. Začína sa éra kvalitnej prípravy eurofondových výziev a lepšej pripravenosti žiadateľov.
Cieľom Mapy partnerstva je zverejnenie súhrnu informácií o výzvach Programu Slovensko a Plánu obnovy a odolnosti v prehľadnej forme. Potenciálnym žiadateľom umožní lepšie sa orientovať v aktuálnych možnostiach získania nenávratného príspevku z eurofondov aj plánu obnovy. Obsahuje aktuálne informácie o výzvach, termínoch ich vyhlásenia, zozname oprávnených žiadateľov, oprávnenom území a podobne. Postupne sa bude rozširovať o ďalšie cenné informácie ako finančné možnosti Environfondu, Nórskych či Švajčiarskych finančných mechanizmov. V krátkom čase ponúkne informácie o alokáciách európskych zdrojov podľa regiónov, nebudú chýbať ani informácie o personálnom obsadení Rád partnerstva a Kooperačných radách. Na rezorte chceme ísť ešte ďalej. Máme ambíciu postupne vytvoriť takzvaný rodný list obce, aby centrálna vláda mala detailný prehľad napríklad o tom, kde je potrebné dokončiť vodovod, kde je žiaduce budovať kanalizáciu, kde by mali byť rozmiestnené zberné dvory a kde napríklad chýba pokrytie internetom.
Vytvárame tlak na ministerstvá, aby dodržiavali záväzný harmonogram výziev, v časovom predstihu informujeme potenciálnych žiadateľov, aby sa vedeli na ne kvalitne pripraviť. Naďalej ponúkame priestor, aby regióny chystané výzvy pripomienkovali. Komplexným prístupom zároveň vytvárame priestor na to, aby sme vytvorili novú Koncepciu územného rozvoja Slovenska, úspešne zvládli budúcoročnú revíziu eurofondov a mali čo najlepšiu vyjednávaciu pozíciu na nastavenie eurofondov na ďalšie programové obdobie.
Z virtuálneho sveta sa tak presúvame k reálnemu, kde musí dominovať systematické znižovanie regionálnych rozdielov a modernizácia Slovenska v stabilnom prostredí, predvídateľnými krokmi a podporou pripravenosti územia na investície.