Nová nemocnica v Martine, ktorú rieši ministerka zdravotníctva Dolinková (uprostred), má mať 660 lôžok. Hrubá stavba nemocnice bude financovaná z peňazí z plánu obnovy. FOTO: TASR/R. Varga
StoryEditor

Chlieb a hry a plán obnovy

11.06.2024, 20:00

Európska komisia si prácu vykonáva skutočne precízne. Neskúma len splnenie vykázaných míľnikov, ale aj to, či míľniky a ciele splnené v minulosti neboli zvrátené.

Plán obnovy sa od svojho počiatku teší nevídanej pozornosti verejnosti – odbornej i laickej. Denne je spomínaný v médiách alebo politických diskusiách. Prečo je to tak?

Plán obnovy je program, prostredníctvom ktorého môže Slovensko z európskych prostriedkov získať 6,4 miliardy eur. Je to asi polovica toho, čo môžeme získať z Programu Slovensko. Napriek tomu plán obnovy Program Slovensko v pozornosti verejnosti zatieňuje.

image

Konkurencieschopnosť vyžaduje vytrvalosť

V pláne obnovy je pre čerpanie európskych prostriedkov okrem investícií potrebné realizovať aj reformy. Realizáciou opatrení – investícií a reforiem, zasahuje rôzne oblasti života spoločnosti. Často sa preto skloňuje pri verejných diskusiách, či sa niečo má, alebo nemá vykonať. Záväzky Slovenska vyplývajúce z plánu obnovy ovplyvňujú množstvo dôležitých rozhodnutí. Slovensko získa finančné prostriedky a vyčerpá celú alokáciu určenú pre krajinu len vtedy, ak splní všetky záväzky, teda zrealizuje všetky opatrenia a dosiahne stanovené výsledky – míľniky alebo ciele.

Plán obnovy okrem toho „chleba“ zo známeho latinského úslovia, v podobe prostriedkov za zrealizované investície a reformy, prináša aj „hry“. Najmä tie s číslami. Z plánu obnovy sa stala akási súťaž. Porovnávali sme sa s ostatnými krajinami v tom, kto predložil svoj plán medzi prvými alebo kto bol schopný predložiť koľko žiadostí o platbu. Sledujeme prvenstvá v úspechoch či neúspechoch. Je však správne porovnávať sa?

Európske krajiny nemali jednu štartovaciu líniu. Každá krajina začala realizovať svoj plán obnovy z inej východiskovej situácie. Výzvy, na ktoré bolo potrebné reagovať, boli odlišné. Opatrenia zaradené do národných plánov sú rôzne. Líšia sa nielen počty míľnikov a cieľov, ktoré treba dosiahnuť, ale aj suma, ktorá je pre krajinu k dispozícii.

Aj v súvislosti s naším plánom obnovy sa hráme s číslami. Rátame počet splnených, ale aj zostávajúcich míľnikov a cieľov, počet žiadostí o platbu predložených Európskej komisii, ako aj tých vyplatených, sumu čerpaných prostriedkov, ale aj nevyčerpanú alokáciu či dĺžku lehoty na posúdenie alebo vyplatenie platieb zo strany Európskej komisie. A je dobré, ak sa verejnosť zaujíma o veci verejné. Prijímané informácie by si však mala vedieť správne vyhodnotiť. Zastavme sa napríklad pri spomenutom posudzovaní žiadostí o platbu, ktoré vykonáva Európska komisia.

Koncom minulého roka predložilo Slovensko v poradí štvrtú žiadosť o platbu v hodnote 924 miliónov eur a deklarovalo splnenie 15 míľnikov, čomu predchádzala realizácia 15 reforiem. Splnenie každého jedného míľnika je predmetom dôsledného posudzovania. A zamestnanci Komisie si svoju prácu vykonávajú skutočne precízne. Neskúma sa pritom len splnenie vykázaných míľnikov, ale rovnako sa posudzuje aj to, či míľniky a ciele splnené v minulosti neboli zvrátené. S každou pribúdajúcou žiadosťou o platbu bude preto jej overenie náročnejšie.

Na posúdenie každej žiadosti o platbu má Komisia dva mesiace. Lehotu môže pozastaviť, a tým napríklad predĺžiť, ak potrebuje ďalšie dôkazy alebo vysvetlenia. Po doplnení proces ďalej pokračuje a lehota znovu plynie. Lehota sa pozastaví aj vtedy, ak sa vykonávajú zmeny, ktoré môžu mať vplyv na posudzované skutočnosti. To sa stalo aj v prípade tejto žiadosti o platbu – zaviedli sa trvalé 13. dôchodky a viacročné limity verejných výdavkov. Komisia vtedy čaká na ukončenie legislatívneho procesu a počas toho lehota neplynie. Pozastavenie hodnotenia však neznamená negatívny záver.

Ak teda chceme súťažiť a porovnávať sa s inými krajinami či výkonom v minulosti a teraz, dajme pozor na to, aby sme porovnávali to, čo je porovnateľné, a nerobili nesprávne závery. Hrajme férovo.

Autorka je štátna tajomníčka pre plán obnovy

01 - Modified: 2024-06-07 17:34:30 - Feat.: 1 - Title: Steelka išla proti európskemu priemeru. Segment vidí zlepšenie, no budúcnosť huty je otázna 02 - Modified: 2024-06-07 12:19:04 - Feat.: 1 - Title: Deti a dospelí budú mať oddelenú národnú nemocnicu. Priniesť to môže aj niekoľko komplikácií 03 - Modified: 2024-06-06 13:20:38 - Feat.: 1 - Title: Útvar hodnoty za peniaze odporúča hľadať dodatočné financie pre martinskú nemocnicu v pláne obnovy
01 - Modified: 2024-09-19 17:06:32 - Feat.: - Title: Krajiny postihnuté povodňami budú môcť využiť desať miliárd z fondov Únie, povedala šéfka eurokomisie 02 - Modified: 2024-09-19 12:09:56 - Feat.: - Title: Súdna rada považuje správu Bruselu o právnom štáte za neobjektívnu 03 - Modified: 2024-09-19 11:08:47 - Feat.: - Title: Iba dva členské štáty EÚ predložia eurokomisii plány na zníženie dlhu v pôvodnom termíne 04 - Modified: 2024-09-19 10:57:04 - Feat.: - Title: Predseda obchodného výboru Európskeho parlamentu verí v dohodu s Čínou 05 - Modified: 2024-09-17 18:51:24 - Feat.: - Title: Viacerí slovenskí europoslanci nesúhlasia s niektorými kandidátmi na eurokomisárov
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
20. september 2024 08:58