V súvislosti s energetickou krízou sa Česká republika vracia k dlhoročnej modle, k jadrovej energii. V súčasnosti zažíva renesanciu politických vyhlásení. Realita je však úplne iná.
Jadro nie je bezpečné
Jadrová energia je bezpečná! To je základná mantra jadrového posolstva, ktorá sa vždy ukáže ako neplatná. Černobyľská havária v roku 1986 bola spôsobená konštrukciou reaktora, preto sa prestal vyrábať. Fukušima v roku 2011 ukázala, že živly sú nepredvídateľné a treba s nimi počítať.
V roku 2022 Rusko použilo jadrové elektrárne na Ukrajine ako mŕtvy štít a opäť sa ukázalo, že jadrová bezpečnosť je taká rozsiahla téma a následky môžu byť také fatálne, že jadrovú energetiku môžeme skutočne považovať za bezpečnú len dovtedy, kým sa neprejaví nové nebezpečenstvo, ktoré sme nepredpokladali.
Od roku 1952 sa v jadrových elektrárňach na celom svete stalo 33 vážnych havárií, z toho dve vo Francúzsku a šesť v USA.
Jadro nie je stabilné
Jadrová energia je stabilná! Teória základného zaťaženia, t. j. názor, že jadro stabilne vyrába hlavnú časť energie, je jednou zo základných českých energetických téz. To by bolo pekné. Skutočnosť? Nedávne vysoké ceny energie sú do veľkej miery spôsobené neúspechom francúzskych jadrových elektrární.
Polovica z 56 francúzskych jadrových reaktorov bola odstavená na väčšinu roku 2023, buď preto, že rieky zohrievané počasím sú príliš teplé na chladenie, alebo pre koróziu, praskliny, nedostatok personálu a priebežnú údržbu starnúcich zariadení. Tieto odstávky prinútili Francúzsko spoliehať sa na dovoz elektriny z obnoviteľných zdrojov z Nemecka. V auguste dosiahli ceny elektrickej energie vo Francúzsku 1 100 eur za megawatthodinu, čím stanovili rekord v rámci EÚ.
Jadr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.