Pri nedávnych protestoch proti tomu, čo mnohí Keňania považujú za drakonickú hospodársku politiku vlády, bolo zabitých deväť Keňanov a viac ako 300 ich zatkla polícia.
Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) v Libanone „takmer štvorročný hospodársky kolaps pripravil miestnu menu o približne 98 percent jej hodnoty, HDP sa znížil o 40 percent, inflácia dosiahla trojciferné hodnoty a centrálna banka vyčerpala dve tretiny devízových rezerv“.
Podľa nedávneho titulku v Middle East Eye „Egypt sa dostal do finančnej slepej uličky. Jedinou nádejou (prezidenta) Sísího je teraz zázrak“.
Narastajúce hospodárske otrasy v mnohých krajinách, ktoré vidia akútne problémy vlád s obsluhou obrovských zahraničných dlhov, už nie sú len finančnou výzvou. Dôležitejšie je, že ide o humanitárnu krízu zväčšujúcich sa rozmerov.
Jediným reálnym riešením je masívna humanitárna pomoc a pomoc proti chudobe pod vedením Svetovej banky. Musí však mať jednu zásadnú podmienku: pomoc musí byť nezávisle monitorovaná kontrolnými orgánmi občianskej spoločnosti, aby sa zabránilo krádežiam a korupcii.
Hospodárska katastrofa a reakcia MMF
Čoraz viac krajín so strednými a s nízkymi príjmami čelí zdrvujúcim hospodárskym problémom. Od Argentíny cez Pakistan až po Zambiu rastú životné náklady, hospodársky rast sa zastavuje a absolútna chudoba sa zvyšuje. Vlády zároveň zisťujú, že je ohromujúco ťažké nájsť spôsob, ako splácať úroky a istinu svojich obrovských zahraničných dlhov.
MMF a Svetová banka ich klasickým byrokratickým jazykom nazývajú „krajiny v dlhovej tiesni“. Pravda je taká, že hospodárske podmienky a politiky, ktoré sú vlády nútené zavádzať, vážne prispievajú k chudobe.
Zostáva vám 82% na dočítanie.