Severský ostrov je okrem rybolovu známy aj efektívnym využívaním geotermálnej energie. Slovensko síce nemá, čo sa týka „horúcej vody“, rovnaké podmienky, ale rozhodne je krajinou s nadpriemerným geotermálnym potenciálom. Uplynulé dni nám ukázali cestu, ako tento potenciál využiť. Konečne poznáme cieľ pre obnoviteľné zdroje energií (OZE) v EÚ na rok 2030. Členské krajiny podporili revíziu smernice o obnoviteľných zdrojoch, ktorá zvýši plánovaný minimálny podiel OZE na spotrebovanej energii na 42,5 percenta.
Čo táto európska ambícia pre Slovensko znamená? Nestagnovať a pohnúť sa vpred. To sa však na Slovensku nedeje. V roku 2021 bol u nás vykázaný podiel energie z OZE na úrovni 17,4 percenta. Oproti rokom 2019 a 2020 s podielmi 16,9 a 17,3 percenta je zlepšenie ukazovateľa iba kozmetickou úpravou. Podľa Eurostatu máme v rámci Únie deviaty najnižší podiel.
Stagnácia či zaostávanie za vyspelými ekonomikami EÚ nie sú jediným problémom. Do OZE sú zarátané aj domy vykurované drevom či štiepkou, čo odborníci považujú za nevhodné, keďže ide o suroviny produkujúce významné množstvo emisií – navyše bez použitia pokročilejších filtračných technológií. Na Slovensku sa o výrobu elektriny a tepla pričiňujú najmä vodné elektrárne, biomasa, ale aj solárna fotovoltika či bioplynové stanice. Poslabšie zastúpenie majú zariadenia na energetické využitie odpadu a geotermálne výhrevne či elektrárne. Práve tzv. energia zo zeme má nadpriemerný potenciál, ktorý zatiaľ nedokážeme naplno využiť.
Tak napríklad v oblastiach okolo Žiaru nad Hronom, Prešova či Košíc sa nachádzajú ložiská geotermálnej energie, ktoré majú potenciál nielen na výrobu tepla (ako v Galante či vo Veľkom Mederi), ale aj elektrickej energie. Výhodou je, že energia zo zeme je k dispozícii 24 hodín denne bez výrazných výkyvov, vyznačuje sa minimálnymi prevádzkovými nákladmi a považuje sa za jeden z najspoľahlivejších zdrojov z hľadiska stability elektrizačnej sústavy, ako aj bezpečnosti dodávok energie. Na Slovensku bol stanovený energetický potenciál geotermálnych vôd na 5 538 MWt, pričom dnes z neho využívame asi len dve percentá. Pri efektívnom využívaní geotermálnej energie by sme mohli takýmto teplom a elektrinou zásobovať desiatky tisíc domácností.
Dobrou správou je, že Slovensko by v najbližších rokoch mohlo mať svoju historicky prvú geotermálnu elektráreň. Projekt v okrese Prešov prešiel pred dvomi mesiacmi úspešne procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie a od envirorezortu dostal zelenú na realizáciu.