Pojmy inovácie a digitalizácia na Slovensku už trochu sprofanovali. Po dôvody, pre ktoré si neraz vyslúžia ironický podtón, nemusíme chodiť ďaleko. Pomerne rýchlo sa mi v hlave vybavujú viaceré kauzy plynúce zo snahy o modernizáciu štátu. Že to nie je len pocitová záležitosť a prejav národnej skepsy, svedčí aj posledné porovnanie Európskej komisie, kde Slovensko skončilo v rebríčku inovatívnosti členských krajín za rok 2022 piate od konca, pričom úspešnejší sme len od Rumunov, Bulharov, Lotyšov a Poliakov.
No je dobré, že nie najlepšia reputácia niektorých inovatívnych ambícií štátu neodrádza firmy pôsobiace na Slovensku. Stoviek z nich sa pravidelne v reprezentatívnom prieskume pýtame na ich aktuálny sentiment a plány. Pre banku je kľúčové poznať ich nálady a očakávania, aby sme včas vedeli predvídať tak ich potreby, ako aj riziká.
V najnovšom prieskume priemerne traja zo štyroch opýtaných podnikateľov a podnikateliek uviedli, že svoj biznis už začali inovovať. Či už vo veľkom, alebo v malom, ale začali. Vzhľadom na nie ľahké uplynulé roky a pretrvávajúcu ekonomickú neistotu ide o veľmi dobrú správu. Stagnácia by znamenala ohrozenie konkurencieschopnosti týchto firiem do budúcnosti. Oslovené firmy plánujú najčastejšie inovácie v oblasti vývoja úplne nových výrobkov a služieb, respektíve do inovácií už existujúcich. Nie je prekvapením, že v reakcii na drahšie energie tretina opýtaných zameriava pozornosť práve na inovácie v tejto oblasti. Rovnaký podiel firiem inovuje pracovné prostredie pre svojich zamestnancov, s nedostatkom ktorých bojuje nejedna z nich.
O tom, aké dôležité je investovať do technológií a inovácií, vieme svoje aj my v ČSOB. Sami sme pred niekoľkými rokmi odštartovali rozsiahly projekt výmeny bankových systémov, aby sme vedeli klientom a klientkam ponúkať riešenia pre ich komfortnejší život. Tento rozsiahly projekt je náročný technicky, finančne aj kapacitne a banky sa do takýchto výmen púšťajú viac s rešpektom než s nadšením. Preto veľmi dobre vieme, čo to v praxi znamená priniesť smart riešenia. Našťastie, Slovensko je bohaté na ľudí, ktorí dokážu prinášať inovatívne nápady. Digitálna éra ich potrebuje a oni potrebujú dostať priestor, aby mohli svoje myšlienky pre lepšiu kvalitu života na Slovensku realizovať. Preto verím, že tí, ktorí majú dobrý nápad, ocenia náš nový grantový program pre podporu inovatívnych projektov a digitálnej gramotnosti na Slovensku. Už prvé prihlásené projekty mne osobne pridali na optimizme, že pridaná hodnota Slovenska nie je len vo folklóre a v národnom jedle.