Tak trochu symptomatické pre Slovensko je, že zostalo akosi opomenuté publikovanie 9. vydania Global Talent Competitiveness Index. Tento rok je centrálnou témou ratingu: Tektonika talentu – posúva sa svet k väčším nerovnostiam talentov? Rating porovnáva situáciu v 133 krajinách, 175 mestách zo 79 ekonomík celého sveta v rámci rôznych spoločenských príjmových skupín a hodnotí úspešnosť krajín a miest pri lákaní a udržaní talentov v záujme zvýšenia výkonnosti národných ekonomík. Zároveň poukazuje na nedostatky a ponúka pre jednotlivé krajiny možnosti zlepšenia. Ide o nástroj na stimulovanie a motiváciu krajín na podporu a zvýšenie talentu a rovnosti príležitostí. Najlepšie v rebríčku obstáli Švajčiarsko, Singapur, Dánsko, USA a Švédsko.
Slovensko si v rebríčku hodnotených krajín v porovnaní s rokom 2021 polepšilo o tri miesta a skončilo na 35. priečke. V jednotlivých kategóriách najlepšie obstálo v odborných a technických zručnostiach na úrovni stredných škôl (31. miesto) a v možnostiach udržania si talentovaných ľudí (33.), aj keď tento ukazovateľ je skôr podmienený podmienkami vytváranými zamestnávateľmi na pracovisku. Naopak, veľký priestor na zlepšenie je v oblasti príťažlivosti, respektíve priťahovaní talentu (53. miesto). Bratislava skončila na 69. mieste, o 15. miest lepšie oproti minulému roku (84). Na prvých priečkach sa umiestnili San Francisco, Boston, Zürich.
Nepotešiteľné sú aj ostatné prieskumy Slovak Global Network a agentúry Focus, podľa ktorých kvalitné vzdelávanie nepatrí medzi kľúčové hodnotové priority Slovákov. To čiastočne vysvetľuje aj neúspešnosť verejných politík realizovať systémové zmeny, pretože záujem a dopyt verejnosti absentujú. Aké sú dôsledky? Naša krajina čelí odlevu talentov a nedostatku pracovnej sily. Inovácie a kreativita sa sústreďujú okolo konkrétnych individualít, systémové podchytenie talentu nie je prakticky žiadne. Navyše sa nám nedarí uviesť do života motivačné schémy na prilákanie talentu zo zahraničia späť na Slovensko.
Aké máme možnosti? Jednou z príležitostí je, žiaľ, situácia na Ukrajine a integrácia utečencov z Ukrajiny do nášho pracovného trhu. Čiastočne môžu vyplniť stratu talentu a podporiť rozvoj konkrétne v sektoroch, kde máme nedostatok pracovnej sily. Omnoho väčšou príležitosťou je naše ukotvenie v EÚ a efektívne využívanie jej disponibilných finančných nástrojov na adaptáciu na rýchlo sa meniace podmienky pracovného trhu, kontinuálne zameranie na vzdelávanie, digitálnu budúcnosť pracovnej sily a vytváranie podmienok pre mobilitu a diverzitu pracovného trhu EÚ. Áno, toto je nikdy sa nekončiaca agenda. Práca s talentmi je dnes rozhodujúcim faktorom konkurenčnej schopnosti jednotlivých krajín.