Mestá majú veľa kompetencií, avšak nemajú dostatok zdrojov, aby si plnili úlohy a záväzky z nich vyplývajúce. Čo sa týka kompetencií v Košiciach, tie sú vymedzené zákonom o meste Košice a štatútom mesta. Najväčší problém nášho mesta, ktoré má dvojstupňovú samosprávu, je v nejasných pravidlách rozdelenia finančných prostriedkov medzi magistrát mesta a mestské časti.
Mojou prioritou je preto otvoriť štatút mesta a vytvoriť rovnaké pravidlá pre všetky mestské časti, na základe ktorých sa budú prerozdeľovať peniaze, kompetencie a majetok. Pokiaľ ide o financovanie, viem si predstaviť, aby krajské mestá mali zvýšený koeficient, na základe ktorého sa prerozdeľujú finančné prostriedky z daní z príjmov fyzických osôb medzi jednotlivé samosprávy. Ďalšie rezervy v získaní finančných zdrojov vidím v možnosti prerozdeliť podiel zo zaplatených daní z príjmov právnických osôb pre mestá a obce, tak ako je to v susednej Českej republike.
Potenciálnym zdrojom získania peňazí sú tiež VÚC, ktoré by prispievali na prevádzkovanie mestskej hromadnej dopravy v krajských mestách. Vidím aj možnosť synergického efektu, ktorý vyplynie zo spojení blízkych krajov a krajských miest. Príkladom môže byť tvoriaci sa Integrovaný dopravný systém, ktorý rieši verejnú dopravu celého Košického aj Prešovského kraja a umožňuje cestovanie na jeden cestovný doklad bez ohľadu na prestupy či použité druhy dopravy.
V rámci Košíc vidím obrovské medzery najmä v príprave kvalitných projektov na čerpanie finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Zo schváleného plánu obnovy je možné čerpať na kvalitné vzdelávanie, efektívnu verejnú správu a digitalizáciu, vedu, výskum a inovácie, zelenú ekonomiku a lepšie zdravotníctvo súhrne celkovo až takmer osem miliárd eur. V práve sa končiacom volebnom období v tejto oblasti vedenie mesta na plnej čiare zlyhalo. Za uplynulé štyri roky prišlo do Košíc najmenej peňazí z európskych zdrojov. Projekty, ktorými sa súčasné vedenie mesta chváli, sú viac zbožným prianím vedenia mesta ako realitou.