Počas posledných troch rokov sa ukázalo, aké efektívne vedia byť mestá počas krízových časov. Sme dobrými a zodpovednými hospodármi dostatočne blízko k občanom a k úradom, ktoré v regióne pôsobia. Najviditeľnejším príkladom bola efektívnosť testovania, ktoré organizoval štát a ktoré následne vykonávali mestá.
Dokázali sme, že sa vieme zomknúť, že sme flexibilnejší ako štát a nebojíme sa práce, práve naopak.
Ako primátor krajského mesta by som prijal väčšie kompetencie. Bol som preto rád, keď sa nám v Národnej rade podarilo prijať zákon, na základe ktorého mestská polícia môže využívať pri statickej doprave objektívnu zodpovednosť.
Uvítal by som, keby sme objektívnu zodpovednosť rozšírili aj pri meraní maximálnej povolenej rýchlosti v meste, pri používaní mobilných telefónov počas jazdy či v rámci možnosti vykonania dychovej skúšky u vodiča. Toto sú riešenia, ktoré prispejú k bezpečnosti na našich cestách. Bezpečnosť je jednoducho vždy na prvom mieste.
K pridaným kompetenciám treba však pridať a hlavne zmeniť financovanie miest a obcí. Dnešný model financovania je pre mestá nedostatočný a hlavne vhodný len do „dobrého počasia“, preto preferujem takzvaný daňový mix. Nehovoriac o tom, že mestám bol znížený príjem z daní v roku 2012 a nikdy sa nevrátil na pôvodnú hodnotu.
Rozdiel je vidieť pri pohľade k našim susedom do Českej republiky, stačí sa pozrieť na ich kultúrnu či športovú infraštruktúru, stav chodníkov a ciest. Rozvojové projekty v našich mestách väčšinou financujeme z európskych peňazí, keby sme nemali tie, rozvoj by sa takmer zastavil.
Pri čerpaní európskych dotácií však stále pretrváva obrovská byrokracia a ich čerpanie sa často neúmerne naťahuje. Riešenia sú na svete, len ich implementácia zatiaľ pokrivkáva. Tak ako aj reforma samosprávy, ktorá sa pýta ako soľ, no, bohužiaľ, v súčasnosti na ňu neostáva čas.
Autor je súčasný primátor Nitry, na túto pozíciu opätovne kandiduje.