Peter Pellegrini FOTO: TASR/J. Kotian.
StoryEditor

Slovensku nemáte už čo ponúknuť

21.06.2022, 18:03

Popri raste cien palív hrozí rušenie tretiny vlakových spojov.

Vždy, keď mám možnosť využiť mediálny priestor na komentár situácie na Slovensku, mám pocit, že som zastal v časovej slučke. Kritická situácia sa vôbec nemení ani po mesiaci či dvoch, alebo deviatich. Vidíme len, že ľudia sa stali rukojemníkmi neschopnej vlády, ktorá sa pohybuje v začarovanom kruhu hádok, bezradnosti a neprofesionality. Štát si doslova ukradol človek, ktorý si s ním hrá svoju zvrátenú politickú hru, s tvrdými dosahmi na životnú situáciu ľudí.

A obraz Slovenska je čoraz desivejší. Ľudia žijú zo dňa na deň horšie. Čakajú zbytočne na pomoc vlády a Igor Matovič s Eduardom Hegerom sa im smejú do tváre. Uplynulý týždeň Štatistický úrad oznámil rekordnú infláciu za posledných 22 rokov. Prudko dražejú potraviny, bývanie, energie i doprava.

image

Matovič nemá na rodinný balíček peniaze. Polovica výdavkov je celkom nekrytá (analýza)

Na rozdiel od iných krajín, vláda za desať mesiacov neprijala žiadne účinné opatrenie proti zdražovaniu. Jedinou pomocou, ktorej sa ľudia dočkali, bolo vyplatenie 75 eur na dieťa a sto eur pre niekoľko ohrozených skupín obyvateľstva, medzi ktorými mnohé chýbajú. Dôchodcovia a pracujúci bez nezaopatrených detí nedostali od štátu vôbec nič.

Narastá sociálny nepokoj. Tisíce lekárov sú pripravené podať výpovede, ak vláda nebude riešiť ich problémy. Učitelia vyšli vo veľkom počte do ulíc Bratislavy. V štrajkovej pohotovosti sú samosprávy i odborári. A navyše hrozí popri raste cien palív rušenie tretiny vlakových spojov. Šialené, nezodpovedné a cynické.

A čo v tomto začínajúcom sa sociálnom požiari robí vláda? Premiér Eduard Heger uteká z tlačoviek alebo do zahraničia, Igor Matovič sa hrá na obeť a označuje sa za Žida 21. storočia. OĽaNO sa v poslaneckom klube štiepi, pretože niektorí nechcú hlasovať za Matovičov sociálny experiment s fašistami.

Čo môže v tejto situácii robiť HLAS – sociálna demokracia ? Jedine ponúkať riešenia pre ľudí a čakať, že niekto z vládnej koalície dostane rozum a v parlamente ich podporí. Už vo februári sme navrhovali celý rad opatrení a ak by sa nimi vláda inšpirovala alebo podporila, dnes už ľudia mohli mať svoju situáciu sociálne stabilnejšiu.

HLAS predložil už 30 návrhov zákonov aj na pomoc rodinám, seniorom alebo na stabilizáciu zdravotníctva či ceny palív alebo potravín. V uplynulých dňoch sme do parlamentu predložili návrh na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, zvýšenie platov učiteľov o požadovaných desať percent a valorizáciu životného minima.

Neschopná koalícia má šancu aspoň prostredníctvom našich návrhov pomôcť ľuďom. Ak však má pokračovať tento nekonečný chaos, jedinou cestou je demisia predsedu vlády Hegera. Táto koalícia už nemá čo Slovensku ponúknuť. Stáva sa len smutnou minulosťou. Aj keď ešte škodí v prítomnosti.

01 - Modified: 2022-06-20 17:31:11 - Feat.: 1 - Title: Cukrík od Pellegriniho. Čo spája šéfa Hlasu a Ivana Gašparoviča 02 - Modified: 2022-06-16 20:32:12 - Feat.: 1 - Title: Prieskum: Pellegrini výrazne poskočil a je nad 20 percentami, najviac sa prepadol Matovič 03 - Modified: 2022-06-20 22:14:09 - Feat.: 1 - Title: Matovič nemá na rodinný balíček peniaze. Polovica výdavkov je celkom nekrytá (analýza)
01 - Modified: 2022-11-25 21:55:09 - Feat.: - Title: Kanadský premiér Trudeau svedčil pred komisiou kvôli februárovým protestom 02 - Modified: 2022-11-23 13:22:03 - Feat.: - Title: Krajniak: Ak bude provizórium, nemohli by sme domácnostiam pomôcť s energiami 03 - Modified: 2022-11-23 12:06:25 - Feat.: - Title: Vláda s podporou SaS automaticky počítať nemôže. Sulík zopakoval, že návrh rozpočtu určite nepodporia 04 - Modified: 2022-11-23 09:25:16 - Feat.: - Title: VIDEO V čínskej továrni na iPhony vypukli rozsiahle protesty. Ľudia sa sťažujú na zlé pracovné a platové podmienky 05 - Modified: 2022-11-19 17:21:00 - Feat.: - Title: Pri potláčaní demonštrácií v Iráne zomreli traja ďalší ľudia, tvrdí organizácia. Obete sú v radoch stoviek
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
26. november 2022 20:53