Rád by som sa vyhradil voči tvrdeniam, že sme v niečom niekoho „podvádzali“. Konzistentne hovoríme stále to isté, niektorí si vypočujú iba prvú časť vety, niektorí počujú, čo chcú počuť, a niektorí nechcú počuť nič, ale hovoria, akoby všetkému rozumeli.
Súčasné znenie embarga znamená, že môžeme spracovávať ropu z Ruska bez obmedzenia, ale po ôsmich mesiacoch môžeme vyvážať naftu, benzín, kerozín a bitumén už iba do Česka. Doteraz sme vyvážali tieto produkty aj do iných štátov.
Po 18 mesiacoch nemôžeme už vyvážať zo Slovenska nič. Kapacita Slovnaftu je však trikrát väčšia ako slovenský trh. Technologicky musíme prevádzkovať rafinériu na minimálne 60 percent, ale vtedy vyrábame viac benzínu a nafty, než spotrebuje Slovensko, a keďže tieto produkty nevieme vyviezť, tak by sme ich mali skladovať, ale nemáme toľko kapacít.
Musíme teda dovážať inú než ruskú ropu cez ropovod Adria. Kapacita Adrie na to bude stačiť, ak maďarská rafinéria bude spracovávať naďalej okolo 80 percent ruskej ropy z Družby a spolu s Chorvátmi vyriešime všetky logistické výzvy.
Primiešaním inej ropy do ruskej budeme môcť aspoň časť našich produktov vyvážať.
Tak nastane balans v množstve vyrobených produktov. Naďalej však platí naše tvrdenie, že na to, aby sme mohli spracovať iba neruskú ropu a súčasne prevádzkovať rafinériu s celou kapacitou, potrebujeme investície okolo 200 až 300 miliónov, čas približne tri až štyri roky, a súčinnosť štátu vo vydaní povolení a zvládnutia logistických problémov.
Po 18 mesiacoch teda budeme môcť z ruskej ropy zásobovať len slovenský trh, zo zmiešanej ropy budeme môcť vyvážať produkty, avšak naďalej hrozia problémy s objemom, teda technologickým minimom. Nedostatkovým bude český, poľský a rakúsky trh, to môže vyvolať tlak na ceny a na určitú reguláciu trhu. Predpokladáme, že do troch rokov budeme môcť prevádzkovať Slovnaft znova s plnou kapacitou, ale už s vyššími nákladmi.
Otázka je, kto bude financovať náklady rafinérie na investície, kto bude hradiť straty. Dnes máme výhodu z nižšej ceny ruskej ropy, vďaka nej sú nižšie ceny na pumpách v porovnaní so západoeurópskymi cenami, čo sa však po 18 mesiacoch zmení na negatívum.
Ak štát zdaní ruskú ropu, musí hradiť vybrané investície po spracovaní alternatívnej ropy a musíme sa zmieriť s tým, že ceny na pumpách budú vyššie. Slovnaft už nebude môcť odvádzať stovky miliónov eur do štátneho rozpočtu, keďže bude čeliť ekonomickým následkom sankcií.