StoryEditor

Ako krotiť výdavky

11.02.2014, 23:01
dnes píše

Pokrízové osekávanie diery v slovenských verejných rozpočtoch prebiehalo viac na strane príjmov než výdavkov. Detaily sa podľa rôznych prepočtov líšia, no pri férovom odhade boli pri konsolidácii v rokoch 2011 až 2013 dvakrát významnejšie vyššie príjmy než nižšie výdavky.

Nemám nič proti. Verejné príjmy aj výdavky patria medzi najnižšie v Európe, naše sadzby daní vo väčšine prípadov zásadne nehatia ekonomickú aktivitu. A Slováci si ďalšiu redukciu verejných služieb neprajú. No buďme zvedaví, a intelektuálne poctiví. Ako sa dajú znižovať výdavky?

Jednoduchou a účinnou, no bolestivou a nepopulárnou cestou je zrušenie konkrétnej verejnej služby, alebo sociálneho transferu. Časť štátu, ktorá ju poskytovala, sa utlmí, alebo predá súkromníkovi. Službu potom poskytuje trh, alebo zmizne. Jemnejšia alternatíva je obmedzenie služby či transferu – napríklad školské obedy len pre odkázaných, alebo obmedzenie stavebného sporenia len na chudobnejšiu časť populácie.

Aj na Slovensku je populárne plošné škrtenie výdavkov. Zmrazenie platov úradníkov, proporcionálne škrty z prevádzky úradov. Výhodou je, že nevytvára viditeľných víťazov a porazených – všetci zúčastnení trpia rovnako. No ťažšie dopadá na časti verejného sektora, ktoré fungujú dobre, nie na prehnitejšie. Veľa potom závisí od motivácie a schopností manažérov a lídrov jednotlivých organizácií, často na stredných úrovniach. Plošným škrtom vedia pomôcť plošné reformy. Napríklad verejného obstarávania. Alebo zverejňovanie zmlúv a informácií vytváraných štátnymi organizáciami na internete. V používateľsky priateľskej aj strojovo čitateľnej forme.

Zlatým grálom je zvyšovanie efektívnosti – znižovanie nákladov a zlepšovanie výsledkov – verejnej správy. Žiadna jadrová fyzika, nástroje sú podobné ako vo veľkých firmách. Napríklad benchmarkovanie. Či už externé – porovnávaním cien liekov so zahraničím sme kedysi ušetrili stovky miliónov eur. Alebo aspoň interné – Transparency ukázala, ako by slovenské nemocnice ušetrili stovky tisíc eur, ak by dokázali nakupovať elektrinu aspoň tak lacno ako srdcovo-cievne ústavy. Na podobnej filozofii je založené napríklad ESO.

Vyberte si sami. No keď nabudúce začujete politika alebo mediálneho lobistu rozprávať o škrtaní výdavkov, pýtajte sa, čo má na mysli. Zrušenie nejakej služby alebo dávky, plošné škrty, alebo dobre premyslené zvýšenie efektívnosti v niektorej časti verejného sektora? Inak len tára do vetra, čo chce jeho obecenstvo počuť.

01 - Modified: 2006-01-18 11:15:29 - Feat.: 0 - Title: Moskva zaviedla pre veľkú zimu úsporný energetický režim
01 - Modified: 2024-04-29 04:39:49 - Feat.: - Title: Varovanie pre slovenskú vládu: držme sa našich pravidiel, nie európskych. Inak si to odskáčeme na dôchodkoch 02 - Modified: 2024-04-24 14:14:11 - Feat.: - Title: Vláda potvrdila ďalšie dve opatrenia, do konca volebného obdobia potrebuje nájsť takmer štyri miliardy eur 03 - Modified: 2024-04-24 08:41:05 - Feat.: - Title: Samosprávam preplatia za výdavky počas prílevu cudzincov takmer stotisíc eur 04 - Modified: 2024-04-25 12:55:30 - Feat.: - Title: Bude Fico mobilizovať zdroje z dôchodkových úspor? 05 - Modified: 2024-04-23 06:51:33 - Feat.: - Title: Štát hospodáril nad očakávania. V Únii však stále patríme k hriešnikom, pripísali sme si smutné prvenstvo
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
01. máj 2024 16:24