Od vypuknutia vojny na Ukrajine vyšlo niekoľko prieskumov verejnej mienky, ktoré nastavujú zrkadlo aj nám – občanom Slovenska, a to v dobrom i horšom svetle. Organizácia Globsec upozornila, že podpora šéfa Kremľa Putina v našej spoločnosti výrazne klesla a vzrástlo vnímanie Ruska ako agresora, zatiaľ čo popularita NATO ako garanta našej bezpečnosti ešte viac stúpla.
Ukázali to aj nedávne zistenia expertov, podľa ktorých správam ospravedlňujúcim zapojenie ruských vojsk na Ukrajine dôveruje viac ako pätina Slovákov a Sloveniek. A naši občania sa zároveň menej ako Česi stotožňujú s tým, že sme súčasťou informačnej vojny vedenej režimom v Kremli.
A presne na tento problém sa snažím upozorňovať dlhodobo, a to aj na európskej úrovni. Máme totiž vážny problém a vojna na Ukrajine ho ešte viac obnažila. Značná časť slovenskej spoločnosti je voči masívnym dezinformačným kampaniam v réžii Ruska veľmi zraniteľná. A keďže väčšina lží a hoaxov sa šíri v online prostredí, podporujem iniciatívy Európskej únie na posilnenie zodpovednosti a povinností digitálnych platforiem v boji proti nebezpečnému správaniu a škodlivému obsahu, ktorý len rozoštváva našu spoločnosť.
Teší ma, že vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ, združujúcej členské štáty Únie, sa už predbežne dohodli na novom zákone o digitálnych službách („Digital Services Act“). Ten má zaistiť prísnejšiu reguláciu online platforiem, väčšiu ochranu spotrebiteľov a rýchlejšie odstraňovanie nelegálneho obsahu z internetových platforiem vrátane nenávistných prejavov, škodlivých dezinformácií a vojnovej propagandy.
Inými slovami, čo je nelegálne offline, v reálnom živote, musí byť nelegálne aj online, teda na webe. Naprogramované boty či internetoví trollovia pod falošnou identitou tak konečne budú mať o prekážku navyše pri hrubom zneužívaní jednej z najdôležitejších výsad nás – reálnych občanov: slobody slova. Ak totiž nechceme, aby ju postihol rovnaký osud ako v Rusku, je dobre, ak celá EÚ bezodkladne koná spoločne.