Hovorí sa, že kto chce mier, mal by sa pripravovať na vojnu. Verím, že to môže platiť aj naopak. A kde je vojna, tam sa treba pripraviť na mier. Lebo nech je agresor navonok akokoľvek silný a akokoľvek krvilačný, raz sa unaví.
História, a nie tak dávna, tá, o ktorej nám rozprávali ešte staré matere, nás učí, že udržať akékoľvek územie silou je vyčerpávajúce. Mnohí európski vodcovia sa takto prerátali, vysilili a napokon museli prijať svoj trpký koniec.
Verím, že napriek ruským snahám zahubiť slobodnú Ukrajinu čaká našich východných susedov prosperita, ktorá prinesie absolútnu obnovu a rozvoj.
Lebo dnes je nad slnko jasnejšie, že Ukrajina chce byť slobodná a chce prosperovať. Je rozhodnutá byť pevnou súčasťou Európy – hrdá, svojbytná, moderná a ekonomicky silná.
Ukrajina si získala srdce demokratického sveta, rodia sa silné spojenectvá, ktoré sa v budúcnosti stanú akcelerátorom novej, hospodársky silnejšej Ukrajiny.
Oficiálne Ukrajina ešte nepatrí do európskeho spoločenstva a čaká ju pomerne dlhá cesta, kým sa stane členským štátom, no duchom už je jeho súčasťou.
Náš východný sused ukazuje mimoriadnu životaschopnosť a už teraz plánuje obnovu po vojne. Prezident Volodymyr Zelenskyj predstavil odvážne, no reálne plány, ktoré môžu premeniť krajinu zmietajúcu sa vo vojne na dôležitého ekonomického a politického hráča.
V rámci obnovy chce Ukrajina vyriešiť aj staré problémy, sústrediť sa na sociálne otázky, ale aj na kvalitné územné plánovanie či zohľadnenie tokov v doprave.
A práve v oblasti dopravy môže Slovensko s Ukrajinou spolupracovať ako s významným partnerom a môžeme sa vzájomne hospodársky obohatiť.
Dobudovanie cestnej a železničnej infraštruktúry, a to najmä na toľko opomínanom východe Slovenska, v budúcnosti neposlúži len rozvoju našej krajiny, ale môže výrazne napomôcť pri obnove Ukrajiny, ktorá sa viac ako inokedy bude sústreďovať na obchodné prepojenia so Západom.
Jedno z kľúčových partnerstiev môže prebiehať práve v oblasti železničnej dopravy. Ukrajina je dlhodobo naším spojencom v snahe prepravovať v rámci Hodvábnej cesty väčšie množstvo vlakov.
Čína pre vojenský konflikt hľadá nove trasovania a Slovensko v tom môže spolu s Ukrajinou zohrať významnú úlohu. Nové trasovanie môže viesť do rumunského prístavu Constanța a odtiaľ železnicou smerom na sever a západ Európy.
Verím, že Ukrajinu čaká osud fénixa, povstane z popola vojnového konfliktu silnejšia, prepojená so zvyškom Európy. Na tento vývoj musí byť pripravené aj Slovensko.