Viete si predstaviť, že by parlament schválil štátny rozpočet hlasmi opozície aj koalície? Alebo dokonca, že by to prešlo jednomyseľne? Čo na národnej úrovni patrí skôr do žánru sci-fi, je v zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja realita.
Hlasovanie o rozpočte je bezpochyby najdôležitejšie hlasovanie roka. Skrýva sa za tým obrovské množstvo drobnej práce plnej čísiel a tabuliek. Od toho závisí údržba ciest, investície do škôl či kvalita zdravotníckych a sociálnych služieb. Osobne som presvedčený o tom, že cesta nie je červená ani modrá, ale buď opravená, alebo rozbitá. Že stredné školy nie sú opozičné ani koaličné, ale buď poskytujú kvalitné vzdelanie, alebo sú plné demotivovaných učiteľov a znudených žiakov.
Aj napriek tomu, že v Zastupiteľstve máme poslancov rôznych straníckych tričiek a množstvo nezávislých poslancov, dokázali sme viesť konštruktívnu diskusiu a dospeli sme k jednomyseľnej zhode. V roku 2020 bude bratislavská župa hospodáriť so sumou 211 miliónov eur. Úplne najväčšiu položku, 75 miliónov, predstavuje školstvo. Financie, ktoré sme za posledné dva roky investovali do vzdelania a do motivácie učiteľov, už prinášajú prvé výsledky. Azda najlepším ukazovateľom je, že počet prihlášok na stredné školy stúpol o štvrtinu!
Druhou dobrou správou je, že až 40 miliónov eur pôjde na investičné projekty, vďaka čomu zrekonštruujeme centrá odborného vzdelávania a prípravy, opravíme školy, regionálne cesty a mosty. V sociálnej oblasti sme významne zvýšili rozpočet na vlastné aj neverejné zariadenia sociálnych služieb, kde celkové výdavky predstavujú 33 miliónov eur.
V rozpočte župy nájdete aj jeden program, na ktorý som obzvlášť hrdý a inšpiruje aj ďalšie samosprávne kraje. Volá sa Bratislavská regionálna dotačná schéma a aj vďaka nej sa stáva kraj atraktívnejším a lepším miestom pre život. Doteraz sme podporili približne tisícku občianskych projektov za 3,5 milióna eur v takých oblastiach ako turizmus, kultúra, životné prostredie, šport, mládež a rozvoj vidieka.
Do spomínaných projektov sa pustíme napriek tomu, že sme sa museli vyrovnať so stratou takmer päť miliónov eur, ktorú spôsobilo zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. Tento krok vlády a poslancov parlamentu pokladám za populistický, pretože ľuďom s nízkymi príjmami to takmer vôbec nepomôže, ale na druhej strane, všetky slovenské župy prídu o desiatky miliónov eur, ktoré mohli ísť do zdravotníctva, školstva, sociálnych vecí, dopravy alebo na ochranu životného prostredia.