Jozef MihálHNtelevízia
StoryEditor

Jozef Mihál: A vy ste koľko prerobili v druhom pilieri?

10.01.2022, 23:00
Väčšina sporiteľov má svoje „druhopilierové“ dôchodkové úspory v dlhopisových fondoch preto, lebo sa o to postarali známi odborníci na dôchodkový systém Fico a Richter.

Podľa údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností dosiahol objem majetku sporiteľov v druhom pilieri na konci roka 2021 sumu 12 miliárd eur. Dobrá správa. Indexové fondy dôchodkových spoločností dosiahli za rok 2021 zhodnotenie temer 28 percent. Výborná správa. Avšak väčšinu svojich úspor, až 61 percent, majú sporitelia v dlhopisoch. Dlhopisové fondy dosiahli za rok 2021 záporné zhodnotenie vyše jedno percento. A to sú veľmi zlé správy.

Väčšina sporiteľov má svoje „druhopilierové“ dôchodkové úspory v dlhopisových fondoch preto, lebo sa o to postarali známi odborníci na dôchodkový systém Fico a Richter – v roku 2013 im zákonom presunuli majetok z výnosnejších indexových a akciových fondov do „garantovaných“ dlhopisových fondov. Vtedy bolo populárne heslo „ľudia potrebujú istoty“. Nuž, istotou v garantovaných fondoch je to, že majetok sa v nich sporiteľovi nezhodnocuje a zmysel dôchodkového sporenia sa tak stráca.

To všetko je dobre známe. Známe je aj to, že finančná gramotnosť na Slovensku je slabučká. Na Slovensku máme asi päť miliónov expertov na určenie dôchodkového veku (ideálom je dôchodkový vek 60 rokov a dôchodok najmenej tisíc eur mesačne), ale tým istým expertom neprekáža, že každoročne prichádzajú o tisícky eur, lebo sú v zlých dôchodkových fondoch.

Vláda si do programového vyhlásenia napísala pár pekných vecí. Napríklad, že zreformuje všetky piliere dôchodkového systému, že zavedie automatický vstup do druhého piliera pre poistencov do 35 rokov, že v druhom pilieri zavedie výnosnejšiu investičnú politiku, že zmení alokáciu aktív a poplatkovú politiku s pomocou medzinárodných benchmarkov, že zavedie automatický vstup do druhého piliera pre poistencov do 35 rokov s možnosťou vystúpenia, že prijme ústavný zákon... a tak ďalej. Po necelých dvoch rokoch vládnutia sa však z toho nestalo nič. A čas beží.

Slovenskí sporitelia majú v dlhopisoch úspory v hodnote vyše sedem miliárd eur. Keby len polovica z tejto sumy bola tam, kde má byť – v indexových fondoch –, pri zhodnotení o 28 percent za rok 2021 by im pribudol majetok v hodnote jednej miliardy eur! Avšak tieto úspory sa nezhodnotili ani o euro. Naopak, títo sporitelia zaznamenali stratu. Ako bývalého ministra, ktorý pomohol zaviesť do druhého piliera indexové fondy, ma to mimoriadne mrzí. Kto za to môže? Kto si to vezme na zodpovednosť?

Na záver osobná poznámka. Autor komentára si za rok 2021 pripísal v druhom pilieri zisk tritisíc eur.

01 - Modified: 2023-05-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Druhý a tretí pilier: prečo sa oplatí investovať do fondov či zlata a aké výhody prináša šetrenie? 02 - Modified: 2023-05-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľké zmeny v druhom a treťom pilieri v tomto aj budúcom roku. Čo všetko sa mení a kam sa dá investovať? 03 - Modified: 2023-05-17 13:12:53 - Feat.: - Title: Helena Vondráčková má dôvod na oslavu. Vysúdila si zvýšenie dôchodku. Toto je suma! 04 - Modified: 2023-05-11 14:09:12 - Feat.: - Title: Česká vláda predstavila dôchodkovú reformu, vek odchodu do penzie sa bude meniť 05 - Modified: 2023-05-04 14:21:41 - Feat.: - Title: Poslanec SaS: Oprava reformy druhého piliera neprešla kvôli malichernostiam
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
04. jún 2023 13:14