Syn právnika Niccolò Machiavelli pred 500 rokmi veľmi racionálne rozobral fungovanie štátu. Racionálne a bez emócií. Ak si chcel vladár zabezpečiť moc, k dispozícii mal okrem iných nástrojov aj podvody a vraždy.
Pre vedcov stvoril cenné dielo, pre šialencov, ktorí na prvé miesto kladú štát, za ktorý považujú seba, bombu.
Zaostávajúce regióny Slovenska sú menej zaočkované, viac trpia pandémiou a chorobami. Dobrých pracovných príležitostí je málo, čo vyvoláva odchod mladých a kvalifikovaných a znehodnocovanie majetku.
Ľudia sa tam dožívajú nižšieho veku a štát si tam dovoľuje viac – pozri násilné uzatvorenie zdravých aj chorých v osadách, či len nedávno uzavretý nájazd na Moldavu nad Bodvou. Sú na periférii spoločenského a politického záujmu.
V dvanástich najmenej rozvinutých okresov dostalo vo voľbách v roku 2020 OĽaNO 22 percent pri priemere 24 percent, Smer 21 percent, pričom priemer bol 20 percent, a ĽSNS získalo s 11 percentami o dva viac ako priemer. Chudoba volila s emóciami, ale racionálne.
Napriek tomu, že u nás sa nič nedá a všetko je v poriadku, v roku 2015 vznikla iniciatíva na podporu týchto regiónov. Dvanástim z nich vláda v roku 2016 schválila investície za 1,2 miliardy eur a princíp partnerského spolurozhodovania.
V nasledujúcich rokoch k nim pribudli ďalšie okresy. V roku 2018 vláda zaradila spiatočku, byrokracia narástla a väčšina ministerstiev odmietala koordinovať nimi prideľované eurofondy a brať tieto okresy za svojich partnerov. Od novej vlády mohli tieto regióny čakať nielen nápravu, ale aj rozvoj.
Vláda mala v minulom roku pre najmenej rozvinuté okresy urobiť tri veci: zvýšiť financie a expertízu kvôli pandémii, decentralizovať rozhodovanie o európskych fondoch a niektorých dotáciách na kraje a pritom posilniť expertnú podporu centra, a rýchlo opraviť zákon, aby podpora mohla plynulo pokračovať aj v roku 2021.
Namiesto toho si dala schváliť zákon, ktorým od novembra z celej podpory urobila drahú a komplikovanú dotačnú schému jedného ministerstva. S nižším rozpočtom a väčšou centralizáciou. Pritom najslabšie okresy v roku 2021 prišli o podporu a peniaze navyše a museli prepustiť ľudí z regionálnych centier.
Možno koalícia koná podľa premysleného vladárskeho plánu, možno ráta s dôsledkami pandémie na staršiu a menej vzdelanú populáciu. Faktom je, že pred voľbami, v októbri 2019, bolo v dvanástich najnerozvinutejších regiónoch bez práce 46 500 ľudí, v októbri 2020 už 54 600 a v októbri 2021, pred nástupom ďalšej vlny, 51 900. Koho budú s emóciami, ale úplne racionálne voliť v najbližších voľbách?