Nevydaním Roberta Fica na väzobné stíhanie sa vo vzťahu k trestnému konaniu nič fatálne nestalo. No politicky je to zlyhanie Igora Matoviča. A to hneď z troch dôvodov.
Druhým je symbolika. Matovič sa zastrájal, že zožerie každého mafiána ničiaceho Slovensko, a ak bude môcť, všetkých ich zavrie do basy. Teraz mohol a nezavrel (samozrejme, nemohol, ale pre voličov OĽaNO je dôležitejšia predstava Fica v modrom mundúre ako nepodstatné rozdiely medzi väzbou a väzením).
Šanca, že by znova skladal vládu, je však momentálne mizivá. Fico by bol vo väzbe iba krátko a pozitívny efekt by do volieb dávno vyprchal. Pomôcť im môže iba zázrak. Alebo odsúdenie Fica a ďalších obžalovaných pred voľbami. A na to nemalo stredajšie hlasovanie vplyv.
Najväčšou Matovičovou prehrou (no i prehrou Eduarda Hegera, na to nesmieme zabúdať), je tak to, že „zradili“ aj poslanci, ktorých do parlamentu dostal on sám. Zámerne nepíšeme „poslanci OĽaNO“. Vicepremiér totiž zavádza, keď tvrdí, že zlyhali dve poslankyne.
Vydanie Fica nepodporili ani Martin Čepček a Ján Krošlák, ktorí kandidovali za OĽaNO. Čím však reprezentuje údajnú protikorupčnú DNA hnutia taký Čepček, ktorého jedinou agendou sú interrupcie? A čím Romana Tabák, ktorá raz sadla na bicykel a išla podporiť Matoviča na protikorupčný protest?
O Čepčekovi, Tabák či Kataríne Hatrákovej si môžeme myslieť všeličo, no ak by si Matovič vyberal ľudí takpovediac s odbornou starostlivosťou, nemuseli by ich teraz vyhadzovať z poslaneckého klubu za zlé hlasovanie. Takto sa politická personalistika nerobí.
Nevydanie Fica je však užitočnou ukážkou toho, čo nás čaká. Všetko pôjde ako doteraz, len pri každom dôležitom hlasovaní si bude koalícia ešte viac obhrýzať nechty. No nebude to napínavé, len otravné.