Poľsko v stredu oznámilo zadržanie nemeckého občana a obvinilo ho zo sprostredkovania a samotného vývozu tovaru dvojakého použitia do Ruska. Informujú o tom agentúry Reuters a PAP.
"Nemecký občan obchodoval so špecializovanými strojmi, ktoré sa používajú v technologickom priemysle a ktoré sa prostredníctvom jeho spoločnosti nezákonne odoslali do ruských vojenských závodov zameraných na výrobou zbraní," uviedla vo vyhlásení poľská Agentúra pre vnútornú bezpečnosť (ABW).
"Podozrivý priznal vinu a podal návrh na dobrovoľné podrobenie sa trestu," dodala. Nemeckého občana zadržali už 20. novembra v Lubuskom vojvodstve na západe Poľska.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 Európska únia uvalila na Moskvu 11 balíkov sankcií s cieľom znížiť schopnosť Kremľa financovať vojnu. Opatrenia sa vzťahujú na rôzne oblasti a týkajú sa približne 1800 osôb a subjektov.
V rámci sankcií je napríklad zakázané predávať Rusku niektoré druhy tovarov a technológií, ktoré majú uplatnenie v civilnom i vojenskom sektore.
ABW vo vyhlásení neuviedla článok trestného zákona, na základe ktorého podozrivého obvinila. V súčasnosti preto nie je jasné, aký trest Nemcovi hrozí v prípade odsúdenia.
01 - Modified: 2025-06-18 19:50:25 - Feat.: - Title: Ukrajina hlási, že v obsadenom Berďansku zastrelili kolaboranta s Rusmi
02 - Modified: 2025-06-18 19:28:52 - Feat.: - Title: Súd zamietol námietku rakúskej Raiffeisen Bank proti zákazu predaja jej ruskej dcérskej firmy
03 - Modified: 2025-06-18 18:54:37 - Feat.: - Title: Rast ruskej ekonomiky sa spomalil na 1,4 percenta
04 - Modified: 2025-06-18 17:10:44 - Feat.: - Title: Srbsko podľa šéfa Srbijagasu pracuje na novej zmluve o dodávkach plynu z Ruska
05 - Modified: 2025-06-18 16:30:00 - Feat.: - Title: Trojitá hrozba z Iránu. Bývalý šéf bezpečnosti vysvetľuje, prečo Izrael musel udrieť práve teraz