StoryEditor

Dovoz ropy z Ruska do Indie sa znížil o 18 percent

23.09.2024, 09:53
Autor:
TASRTASR

Napriek poklesu zostalo v auguste hlavným dodávateľom ropy do Indie Rusko nasledované Irakom a Saudskou Arábiou.

Dovoz ropy z Ruska do Indie sa v auguste oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 18,3 percenta na približne 1,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne (bpd) v dôsledku obmedzenej prevádzky niektorých rafinérií.

Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa v pondelok odvolala na obchodné zdroje.

Pozíciu najväčšieho odberateľa ruskej ropy minulý mesiac získala opäť Čína po tom, ako sa ním v júli stala prvýkrát India. Podiel ruskej ropy na augustovom indickom dovoze klesol na približne 36 percent po tom, ako rástol päť mesiacov po sebe. V júli predstavovala ruská ropa približne 44 percent indického dovozu.

Napriek poklesu zostalo v auguste hlavným dodávateľom ropy do Indie Rusko nasledované Irakom a Saudskou Arábiou. Celkovo India, tretí najväčší dovozca a spotrebiteľ ropy na svete, doviezla v auguste 4,7 milióna bpd, čo je približne o jedno percento menej ako v júli.

Indické rafinérie začali vo veľkom nakupovať ruskú ropu ponúkanú so zľavami po tom, ako západné krajiny v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine zaviedli proti Moskve sankcie a obmedzili nákupy energií z Ruska.

01 - Modified: 2025-08-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Ako vyzerá mapa sveta po Trumpových clách? Odborníci sa zhodujú, že ňou potrestá najmä vlastných 02 - Modified: 2025-08-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Putin žije vo vlastnej realite, my vojnu nechceme, znie potichu z ruského pohraničia 03 - Modified: 2025-08-04 18:30:07 - Feat.: - Title: Rusko zrušilo moratórium na rakety stredného a krátkeho doletu, reaguje na kroky USA 04 - Modified: 2025-08-04 15:48:42 - Feat.: - Title: Trump viní Indiu z financovania ruskej vojny, zvýši clá na jej tovar 05 - Modified: 2025-08-04 14:51:20 - Feat.: - Title: Zničil milióny životov, aj ten môj. Žena, ktorú označujú za Putinovu dcéru, odsúdila šéfa Kremľa, tvrdí Bild
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. august 2025 03:22