StoryEditor

Kvôli vojne gangov museli na Haiti evakuovať nemocnicu vrátane novorodencov

16.11.2023, 08:10
Autor:
ČTKČTK

V hlavnom meste Haiti sa v tomto týždni zostrili boje medzi znepriatelenými gangmi po tom, čo bol v nedeľu zabitý Iscar Andris, jeden z miestnych bossov a zakladateľ mocnej aliancie deviatich gangov zvanej G9.

Kvôli pokračujúcej vojne gangov na Haiti musela byť v metropole Port-au-Prince evakuovaná nemocnica, polícia pomohla do bezpečia previezť cez stovku pacientov vrátane novorodencov. Informovala o tom dnes agentúra AP. Podľa riaditeľa nemocnice ozbrojenci zariadenie obkľúčili, v jej okolí sa strieľalo a horeli úmyselne založené požiare.

V hlavnom meste Haiti sa v tomto týždni zostrili boje medzi znepriatelenými gangmi po tom, čo bol v nedeľu zabitý Iscar Andris, jeden z miestnych bossov a zakladateľ mocnej aliancie deviatich gangov zvanej G9. Násilnosti zasiahli najmä štvrť Cite Soleil, ktorá s obrovskou mierou kriminality pričítanej gangom zápasila už predtým.

image

Gang si pre mužov prišiel aj na sálu. Streľba je na dennom poriadku, hovorí o situácii na Haiti expertka

V tejto štvrti leží aj evakuovaná nemocnica Fontaine, ktorej riaditeľ Jose Ulyssa v stredu povolal políciu, pretože boje ohrozovali pacientov. Policajti s tromi obrnenými vozidlami pomohli previezť do bezpečia 70 dospelých a 40 detí, podľa agentúry Reuters zdravotníci z nemocnice vynášali aj novorodenca v inkubátoroch.

Haiti už niekoľko rokov zápasí s hlbokou ekonomickou krízou a násilnosťami gangov, ktoré terorizujú miestne obyvateľstvo a ktoré ovládajú odhadom už 80 percent hlavného mesta.

Moc gangov zosilnela po doteraz neobjasnenej vražde prezidenta Jovenela Moïseho v júli 2021, najmä v súvislosti s nefunkčnými inštitúciami. Bezpečnostná rada OSN tento rok v októbri schválila vyslanie medzinárodnej misie pod vedením Kene, ktorá má pomôcť vojnu gangov zvládnuť.

01 - Modified: 2025-06-17 18:30:16 - Feat.: - Title: Odveta príde čoskoro. Irán vyzval veľké izraelské mestá na evakuáciu 02 - Modified: 2025-06-17 08:33:38 - Feat.: - Title: Český vládny špeciál priviezol do Prahy občanov evakuovaných z Izraela 03 - Modified: 2025-06-04 18:39:06 - Feat.: - Title: Obyvateľ Kolína nad Rýnom odmieta evakuáciu a bráni tak zneškodneniu bômb 04 - Modified: 2025-05-31 07:43:06 - Feat.: - Title: Migrantom z Venezuely, Kuby, Haiti a Nikaraguy sa môže zrušiť dočasná ochrana, rozhodol o tom súd 05 - Modified: 2025-05-29 18:05:06 - Feat.: - Title: Po zosuve ľadu a skál do švajčiarskeho horského údolia hrozia záplavy, zložky sú pripravené na evakuáciu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
27. jún 2025 06:51