Dva týždne predtým, ako v Európskej únii EÚ nadobudnú platnosť sankcie na dovoz ruskej ropy, stratila Moskva viac ako 90 percent svojho trhu v severných krajinách, kam smerovali dodávky z jej baltských a arktických terminálov. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
Ide o strmý pokles z viac ako 1,2 milióna barelov denne odosielaných do prístavov v regióne začiatkom februára. Štáty, ako Litva, Francúzsko a Nemecko, zastavili tento dovoz už pred niekoľkými mesiacmi. Poľsko nasledovalo ich príklad v septembri.
Očakáva sa tiež, že krajiny skupiny G7 (sedem najbohatších ekonomík sveta) oznámia svoj cenový strop pre dodávky ruskej ropy už v stredu 23. novembra. Náklad zakúpený za ceny vyššie ako tento strop nebudú môcť prepraviť európske a britské lode a stratí aj prístup k poisteniu a ďalším službám.
Celkový objem ropy prepravenej z Ruska klesol za sedem dní do 18. novembra na deväťtýždňové minimum 2,67 milióna barelov denne, zatiaľ čo menej kolísavý štvortýždňový priemer sa tiež znížil, aj keď zostal nad úrovňou tri milióny barelov/deň, už šiesty týždeň po sebe. Pokračujúci pokles prispel k tomu, že týždenné príjmy Kremľa z obchodu s ropou dosiahli najnižšiu úroveň od začiatku januára.
Objem ropy na plavidlách smerujúcich do Číny, Indie, Turecka a ďalších troch krajín, ktoré sa stali najväčšími nákupcami ruských dodávok, plus množstvá na lodiach, ktoré ešte neuviedli konečnú destináciu, vzrástli na rekordných 2,45 milióna barelov/deň v priebehu štyroch týždňov do 18. novembra. Odklonenie ruského vývozu do Ázie dáva nový dych starnúcim ropným tankerom, ktoré by inak možno smerovali do šrotu.