Ešte v minulej dekáde boli kybernetické útoky menej sofistikované a všetko pomalšie. Reaktívne bezpečnostné modely sú však už prekonané.
Včera a zajtra
Technologická situácia sa mení a všetko je zrazu väčšie: objemy dát, množstvo informácií, počet útokov, počet prístupov k podnikovým zdrojom, množstvo systémov či procesov. Poznáme veľa príbehov o tom, „ako sa dvierka na kuríne podarilo zavrieť až potom, čo sa sliepky rozutekali“, straty a škody spôsobené úspešným útokom už nie sú zanedbateľné a niekedy dokonca ani zvládnuteľné. V niektorých prípadoch viedli dokonca k bankrotu.
Prevencia nestačí
Ani softvér nestačí
Prediktívny model viedol k vývoju nových tried softvéru, napríklad systémov SIEM (Security Information and Event Management). Sú schopné detegovať a manažovať bezpečnostné upozornenia zo všetkých implementovaných riešení a zohľadňujú rôzne druhy dát. Účinnosť tohto modelu ochrany si však stále vyžaduje ľudský faktor pri neustálej adaptácii konfigurácie zabezpečenia, správy prístupov, ochrany osobných údajov a definovania politík.
Extrémne náklady
Počet hrozieb exponenciálne rastie a bezpečnostné výstrahy generujú čoraz väčšie objemy dát. Dopyt po analytických schopnostiach, výkone, zručnostiach a technologických zdrojoch zahlcuje manažérske kapacity organizácií. Náklady na zabezpečenie sa za uplynulé dva roky zvýšili na úroveň, ktorá už nie je považovaná za udržateľnú. V mnohých oblastiach zabezpečenia sa investície do nových technológií navyše ukázali byť neúčinné, pretože nedosiahli potrebnú úroveň integrácie alebo sa nedali realizovať v požadovanom čase.
CyberRes je náskok
Kybernetická odolnosť, čiže Cyber Resilience znamená byť pripravený a riešiť rôzne typy rizík – strategické, finančné, prevádzkové a informatické – a umožniť reagovať na hrozby a zotaviť sa. Odolnosť voči kybernetickým útokom umožňuje adaptáciu na známe aj neznáme krízy a hrozby. Organizácia tak dokáže prosperovať aj v kríze, pandémii, vo finančnej volatilite a v iných nepriaznivých podmienkach.
Zároveň sú tu vytvorené podmienky na zníženie počtu incidentov. V praxi je to vyššia schopnosť stanovovať priority a manažovať riziko, predchádzať pokutám a sankciám, redukovať počet narušení a chrániť vlastné renomé.
Ako to funguje
Kľúčovým princípom odolného bezpečnostného modelu je adaptabilita kombinovaná s prediktívnym prístupom. Riešenie CyberRes využíva technológie strojového učenia a umelej inteligencie na automatizáciu analýzy a model ochrany dynamicky a nezávislo prispôsobuje meniacej sa situácii. Cieľom je rýchlejšie identifikovať možné zraniteľnosti, získať schopnosť ich okamžite riešiť, rozpoznať viac útokov a aktivovať obranu ešte pred spustením útoku.
Odolnosť vs. bezpečnosť
Už sa nečaká na útočníka pred hradbami ani sa nebuduje obrana v očakávaní, že k útoku dôjde na ďalší deň, ale hrad sa neustále presúva, aby ho útočník ani nedokázal nájsť. Kybernetická bezpečnosť a kybernetická odolnosť sú dve myšlienky, ktoré sú v niečom podobné a v niečom rozdielne. Bezpečnosť opisuje schopnosť organizácie chrániť sa pred kybernetickými hrozbami.
Odolnosť zase hovorí o tom, akú majú organizácia či štát schopnosť obmedzovať škody a zároveň pokračovať v činnosti aj napriek prienikom do systémov alebo únikom dát.
Anna Stehlíková, manažérka pre bezpečnostné licencie pre región Čiech a Slovenska Micro Focus