„Kórejská vojna bola charakteristická tragédia pre 20. storočie. Došlo k nej z ideologických dôvodov, bez iskričky mravného oprávnenia, bez akejkoľvek stopy súhlasu obyvateľstva. Jej priebeh bol dlhý rad omylov,“ stručne, no veľavravne charakterizoval kórejskú vojnu britský historik Paul Johnson vo svojom slávnom diele Dejiny 20. storočia. A tak, ako to už je tragédii vlastné, jej prvým dejstvom býva úvod a predstavenie hlavných aktérov.
Všetko však zmenila súhra niekoľkých okolností, najprv koncom roka 1949 čínski komunisti definitívne porazili svojich protivníkov, jednotky Kuomintangu, a Mao Ce-tung začal otvorene sympatizovať s Kimovým nápadom, následne sa vrcholní americkí predstavitelia opakovane vyjadrili, že Kórea nepatrí do sféry ich záujmu.
Navyše, v roku 1950 už americká armáda nebola tou mamuťou silou ako v roku 1945. Pozemné sily tvorilo iba 10 divízií a 11 samostatných plukov, väčšinu rozpočtu rezortu obrany zhltlo letectvo, ktoré by hralo kľúčovú úlohu v prípade jadrového konfliktu.
Malý kus zeme
Najväčšia dráma od čias druhej svetovej vojny sa tak mohla začať, keďže 25. júna 1950 približne 135-tisícová Kórejská ľudová armáda pod velením generála Kim Čhcheka zahájila útok a prekročila 38. rovnobežku.
Početne i materiálne silnejší vojaci KĽDR so sovietskou výzbrojou vrátane tankov T-34 hnaní dopredu propagandistickými melódiami, revolučnými heslami a trúbením poľníc postupovali nebezpečne rýchlo. Už o tri dni dobyli Soul a pokračovali vo výpade na juh.
Slabú juhokórejskú armádu bez obrnených vozidiel podporovanú hŕstkou Američanov, ktorí urýchlene stihli prísť na pomoc z Japonska, vytlačili až k prístavu Pusan na juhu pol...
Zostáva vám 85% na dočítanie.