Jeho dielo v dnešnej dobe rezonuje s až prekvapivou naliehavosťou. Možno v ňom vidieť povestné tajomné prízraky odrážajúce ľudskú existenciu a hlbiny nepokojnej duše.
V našich končinách je známy skôr ako autor ceneného a stále vydávaného románu Die andere Seite – magickej aj vizionárskej knihy. Kubinov opis zániku ríše „spáčov“, ktorým vládne podivný tyran, totiž trefne predznamenáva niektoré šialenstvá nielen dvadsiateho storočia.
Nové i staré umenie
Vyučeného krajinárskeho fotografa vytrháva z duševných múk až štúdium na súkromnej akadémii, ktorú viedol maliar Ludwig Schmitt-Reutte, a najmä následné štúdium v Mníchove, kde objavil diela svetových velikánov symbolizmu a expresionizmu: Odilona Redona, Edvarda Muncha, Jamesa Ensora, Henryho de Grouxa, Féliciena Ropsa či Maxa Klingera.
„Tu sa mi otvorilo nové umenie, ktoré ponúkalo voľnú hru na imaginatívne vyjadrenie každého mysliteľného sveta pocitov. Predtým, ako som odložil rytiny, prisahal som, že by som zasvätil svoj život tvorbe podobných diel,“ vyjadril sa neskôr.
Neprestal byť fascinovaný ani staršími autormi, inšpiroval sa technikou akvatinty, ktorú používal Francisco Goya. Tvoril prevažne tušové a lavírované kresby fantastických, často strašidelných námetov, na konte má aj pár olejomalieb, ale neskôr definitívne prešiel k perokresbám, akvarelom a litografiám.
V roku 1904 vstupuje do jeho života kľúčová žena – zámožná vdova Hedviga Gründlerová, s ktorou uzatvára sobáš. Spoločne sa sťahujú z Mníchova do Horného Rakúska, kde zakúpili zámo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.