Keď vidíme neústupnosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, nemal sa v roku 1938 Edvard Beneš zachovať podobne?
Nebolo mu jasné, že sa Hitler nezastaví len pri Sudetoch?
Ale ľudia doňho na jeseň 1938 vkladali nádeje a mysleli si, že zavelí na odpor.
To je pravda. On si však bol vedomý aj hendikepu československej armády. Začalo sa neskoro zbrojiť a navyše musel vedieť, že Británia nad nami zlomila palicu už začiatkom 20. rokov. Francúzsko ukázalo limity záruk hraníc svojich východných spojencov v roku 1925 v rámci Locarnskej konferencie. A v roku 1938 to rozhodne nevyzeralo na to, že by nám Francúzsko vyrazilo na pomoc priamo cez Nemecko.
Dobre, ale Ukrajine takto priamo tiež nikto nepomáha, a napriek tomu...
To áno, ale Zelenskyj si bol, naopak, vedomý toho, že ukrajinská armáda na tom bola oproti roku 2014 oveľa lepšie. Navyše Ukrajina sa dá brániť o poznanie lepšie už vďaka svojej veľkosti. A Beneš tiež veľmi dobre vedel, že výstavba československého opevnenia sa robí hlavne na upokojenie domácej verejnosti a ekonomiky, nie preto, že by to malo nejaký väčší vojenský význam.
Bol Beneš druhý Masaryk?
Myšlienkovo spolu veľmi ladili a mali veľmi kladný vzťah k sociológii. Na strhávanie davu však potrebujete aj nejakú telesnú konštrukciu, ktorú Tomáš Garrigue Masaryk nepochybne mal, ale Beneš ani trochu. Bol malého vzrastu, mal vysoký hlas a podobne. Jeho socha pri Černínskom paláci je v životnej veľkosti, ale ľudia sa často pýtajú, prečo je zmenšená. Nedostatok charizmy doháňal usilovnosťou, snaživosťou, pracovitosťou.
Zostáva vám 89% na dočítanie.