Od roku 1940 platila na Slovensku všeobecná pracovná povinnosť pre všetkých od 18 do 60 rokov.Slovenský národný archív – fond Slovenská tlačová kancelária
StoryEditor

Zlaté časy, ktoré neboli zlaté. Režim sa pýšil likvidáciou nezamestnanosti, zásobovanie však nezvládal

18.07.2019, 12:15
Nostalgické spomienky pamätníkov na blahobyt, ktorý vládol počas Slovenského štátu, nie sú bezdôvodné. Rovnako bezdôvodné však neboli počas jeho existencie ani ironické slogany typu „Tiso, Tuka, kde je múka?!“, ktoré kolovali medzi ľuďmi.

Hospodársky rast, pomerne pevná mena, minimálna nezamestnanosť a nové sociálne vymoženosti. Slovenský štát zaznamenával najmä v prvých rokoch svojej existencie vďaka vojnovej konjunktúre skutočne rozmach a chcel, aby to pocítili aj jeho obyvatelia.

A nielen oni. Svoju životaschopnosť a životnú úroveň obyvateľstva sa snažil vystavovať na obdiv aj navonok, predovšetkým pred svojím tútorom, nacistickým Nemeckom, ktorého predstavitelia na Slovensku buď pôsobili, alebo ho z času na čas navštívili.

„Keď napríklad v roku 1941 prišiel do Bratislavy ríšsky minister propagandy Joseph Goebbels, bol prekvapený tým, čo všetko tu je. Lenže Bratislava nebola verným obrazom Slovenska. Bola skôr akousi výkladnou skriňou, ktorou režim ukazoval, v akom blahobyte sa tu žije,“ hovorí pre HN historik Miroslav Sabol.

Prosperita, sociálne vymoženosti či rastúca životná úroveň v období Slovenského štátu, na ktorú spomínali pamätníci a dodnes ju vyzdvihujú apologéti Tisovho režimu, bola však vo veľkej miere iluzórna. Jednak nebola dlhodobo udržateľná a najmä sa netýkala zďaleka všetkých.

Masť nebola vôbec, múky a mäsa málo

V polovici septembra 1941, dva týždne po tom, ako Bratislavu navštívil Goebbels, priniesol denník Slovák informáciu o zavedení regulovaného odberu mäsa. Príslušná vyhláška stanovila prídel 400 gramov mäsa na osobu a týždeň, s tým, že kto si ho v tom-ktorom týždni nevybral, stratil naň nárok.

Mäso nebolo prvou ani jedinou surovinou, ktorá dostala nálepku úzkoprofilového tovaru. Ak si odmyslíme trvalé problémy s nedostatkom masti a slaniny, prvé výraznejšie komplikácie so zásobovaním sa objavili už na jar 1940. Vtedy sa nedostatkovým tovarom stal cukor a o rok neskôr vypukla ešte väčšia kríza, pre zmenu s múkou. Nákup týchto komodít od tej chvíle podliehal regulácii a každému sa zapisoval do takzvanej odbernej knižky.

Od septembra 1941 sa na Slovensku po masti, cukre a múke zaradilo medzi nedostatkový tovar aj mäso. Od septembra 1941 sa na Slovensku po masti, cukre a múke zaradilo medzi nedostatkový tovar aj mäso. Archív UK BA

​„Režim sa na jednej strane chválil, že na Slovensku nemáme systém potravinových lístkov ako v Protektoráte Čechy a Morava či iných štátoch, skutočnosť však bola taká, že nákup bol podmienený práve zápisom do odbernej knižky. Nehovoriac o tom, že napríklad v porovnaní s Protektorátom bola u nás pri ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-09-15 10:25:00 - Feat.: - Title: Grófka s filmovým osudom. Žofia Chotková sa vysnívaného sobáša dočkala, musela však prijať tvrdé podmienky 02 - Modified: 2024-09-13 10:05:00 - Feat.: - Title: Spisovateľ, ktorý sa stal nepriateľom štátu. Louisa-Ferdinanda Célina pamflety zmenili z hviezdy na vyvrheľa 03 - Modified: 2024-09-13 09:06:02 - Feat.: - Title: Otec Škody Favorit oslávil 90 rokov. Spája sa však aj s ďalšími legendami našich ciest 04 - Modified: 2024-09-13 08:00:00 - Feat.: - Title: Pri nehode v slovenskej atómovej elektrárni išlo o čas, dvaja ľudia zomreli. Jaslovské Bohunice mohli skončiť ako Černobyľ 05 - Modified: 2024-09-11 10:24:19 - Feat.: - Title: Plnou parou cez železnú oponu. Vlak slobody previezol na Západ desiatky ľudí a československí komunisti zúrili
menuLevel = 2, menuRoute = history/nove-dejiny, menuAlias = nove-dejiny, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
16. september 2024 16:04