StoryEditor

Keď sa Slováci dočkali univerzity: Začínala skromne, neskôr jej musela ustúpiť aj burza

02.07.2019, 10:05
Autor:
Dan HimičDan Himič
Najväčšia a najstaršia slovenská univerzita, ktorá oslavuje storočnicu, postupne začínala so štyrmi fakultami a v súčasnosti ich má trinásť. Jej založenie bolo prejavom úsilia Československej republiky o rozšírenie najvyššieho vzdelania na celom území nového štátu.

Po vzniku Československej republiky dostalo zelenú aj československé školstvo, tri nové univerzity vznikli v Brne a jedna v Bratislave. Okrem Prahy sa tak dočkali vlastnej univerzity aj Morava a Slovensko. V Brne to boli Vysoká škola zverolekárska – dnešná Veterinárna a farmaceutická univerzita, Masarykova univerzita a Vysoká škola poľnohospodárska – dnešná Mendelova univerzita.

V Bratislave vznikla Československá štátna univerzita, ktorá mala nahradiť Alžbetínsku univerzitu, kde sa prednášalo po maďarsky.

Najvyššie domáce vzdelanie

Na úplnom začiatku bol zákon o založení Československej štátnej univerzity v Bratislave, ktorý nadobudol účinnosť dva týždne a deň po tom, čo ho 27. júna 1919 prijalo Národné zhromaždenie.

Podľa neho mali byť zriadené štyri fakulty, ako prvá vznikla v roku 1919 lekárska, o dva roky neskôr právnická a filozofická, prírodovedecká fakulta k nim pribudla až v roku 1940.

​V roku 1919 síce už v Bratislave fungovali aj katolícka fakulta a evanjelická fakulta, ale tie ešte neboli súčasťou novozriadenej univerzity.

Keďže podľa tohto zákona sa na novej slovenskej univerzite malo prednášať v českom alebo slovenskom jazyku, Slováci mali konečne univerzitu, na ktorej mohli získať najvyššie vzdelanie v materinskom jazyku, prípadne v Slovákom zrozumiteľnom českom jazyku. Univerzitu napokon 11. novembra pomenovali po Janovi Amosovi Komenskom a o necelý mesiac – 9. decembra 1919 – sa konalo jej slávnostné otvorenie v aule v dnešnej Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty na Kapitulskej ulici za prítomnosti Vavra Šrobára – vtedajšieho ministra pre správu Slovenska.

Na Kapitulskej ulici sídlil aj rektorát UK. Prvým rektorom sa stal Kristián Hynek, profesor patológie a terapie vnútorných chorôb a prednosta I. Internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Rektorát univerzity spočiatku sídlil na Kapitulskej ulici v Bratislave. Rektorát univerzity spočiatku sídlil na Kapitulskej ulici v Bratislave. ...

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-07-09 05:30:00 - Feat.: - Title: Árijský ideál, heterosexualita aj vzhľad Vikingov? Mýtus. V čom sme sa mýlili a aká je skutočnosť? 02 - Modified: 2025-07-07 12:57:51 - Feat.: - Title: Príbehy slávnych jedál: Langoš ako kúpalisková legenda východného bloku, ktorá prežila pád socializmu aj nástup streetfoodu 03 - Modified: 2025-07-01 06:00:00 - Feat.: - Title: Príšery gestapa: Smrť si sadisticky užívali, ich kostry dnes slúžia ako pomôcky na vyučovanie 04 - Modified: 2025-06-30 13:23:34 - Feat.: - Title: Mohol Štefánik používať fax a Ľudovít Štúr fotoaparát? Tento kvíz vám ukáže, že o vnímaní času máte dosť skreslenú predstavu 05 - Modified: 2025-06-30 07:15:00 - Feat.: - Title: Diplomat, vojvodca, figúrka mocných, či symbol úpadku. Ako sa do dejín zapísali Levovia na pápežskom stolci
menuLevel = 2, menuRoute = history/nove-dejiny, menuAlias = nove-dejiny, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
10. júl 2025 16:58