Svojej budúcej manželke Guste poodhalil komunistický žurnalista život v Stalinovom ZSSR trochu iným tónom, než to robil vo svojich reportážach.
Ťažko odhadnúť, čo by hovoril na limitovanú edíciu Putinovho parfumu Leader´s Number One, ktorý sa dnes predáva v rovnakom areáli ako vôňa Lenina pred 85 rokmi. Pre fučíkovskú aj antifučíkovskú legendu však z historky vyplývajú dve veci: Hoci sa autorovi vyčíta neobjektívne a oslavné spravodajstvo zo ZSSR, v súkromí dokázal hlúposti ruského komunizmu aj predvídať. A tiež nefandil navoňaným kultom, čo je smutné vzhľadom na to, ako jeho vlastný odkaz „navoňala“ neskoršia propaganda.
Čo zostáva v jeho živote tajomstvom? A dokážeme Fučíka – človeka oddeliť od povojnového Fučíka – vzoru? A do akej miery zneužitiu svojho mena sám napomohol?
Riskantná hra
Príbeh novinára, ktorý bol v prestrojení za profesora Horáka zadržaný 24. apríla 1942 v pražských Nusliach pri odovzdávaní ilegálnych tlačovín, má v moderných československých dejinách mnoho podôb a výkladov, napriek tomu, že je celkom dobre zdokumentovaný.
Fučík pri zatýkaní nepoužil proti okupačným policajtom pištole a namiesto toho ich zastlal do postele, pretože za protektorátu Čiech a Moravy bol za nedovolené držanie zbrane trest smrti. Okrem teatrálnych preoblečení je to prvá vec, ktorá býva Fučíkovi spätne vyčítaná. A vzhľadom na jeho mentorovanie o konšpirácii a disciplíne v odboji možno aj zaslúžene. Hoci podobné zlyhania sa stávali aj školeným vojakom.
Chybu, z ktorej mal po zvyšok života traumu a potrebu sa ospravedlniť, dosvedčil veliteľ zatýkacieho komanda Jozef Böhm, ktorý sa po vojne dobrovoľne vrátil do Čiech a bol za činnosť v Protektoráte popravený, aj očitá svedkyňa Riva Friedová (neskôr manželka odporcu moskovských protokolov z roku 1968 Františka Kriegla), ktorá patrila k prvým, kto na nezrovnalosti medzi Fučíkovou Reportážou a skutočnosťou pobúrene poukazovali.
Fučíkovu pravú totožnosť vyšetrovateľom veľmi skoro prezradil jeho pobočník, zatknutý spolu s ním, novinár ju neskôr potvrdil, ale sám výsluchom a bitiu niekoľko týždňov odolával. Keď však videl, že zatýkania pokračujú aj počas jeho mlčania, rozohral podľa vlastných slov „veľkú hru“, pri ktorej odviedol pozornosť polície od českých kolegov a umelcov, ktorým hrozilo zatknutie. (Neskôr však riskantne napíše do motákov, o kom vlastne mlčí – spisovatelia S. K. Neumann, František Halas, Ivan Olbracht – alebo koho pomohol zachrániť – hercov Henricha Elbla a Boženu Půlpánovú.)
V prvých mesiacoch väznenia mohla Fučíkovi, paradoxne, napomôcť heydrichiáda – po vyhlásení stanného práva sa polícia sústredila na atentátnikov a kontakty komunistického odboja išli bokom. Aby získal čas, fabuloval totiž Fučík o svojom napojení na politika Jana Švermu, o ktorom tvrdil, že operuje na území Protektorátu (s bývalým novinárskym kolegom, ktorý mu svedčil na svadbe s Gustou Kodeřičovou – Fučíkovou, mávali na sklonku socializmu po sebe pomenované stanice pražského metra a dodnes majú blízko seba odložené sochy na pražských Olšanoch)....
Zostáva vám 85% na dočítanie.