Päť mesiacov sa už pohybujú po území Protektorátu Čechy a Morava, najmä v okolí Prahy a Plzne. Posledné týždne trávia priamo v metropole a miesta pobytu každú chvíľu striedajú. Je to nutné, úloha, ktorá ich čaká, si totiž vyžaduje maximálne utajenie, maximálnu opatrnosť. Preto sa musia ukrývať, preto takmer nikto nepozná ich pravú identitu.
Je streda 27. mája 1942. Krátko pred ôsmou ránou opúšťajú Vyskočil (pravým menom Jozef Gabčík) a Navrátil (Jan Kubiš) byt Ogounovcov. Na dohodnutom mieste na Žižkove si ešte vyzdvihnú bicykle, na ktorých pokračujú ďalej. Asi o hodinu a pol neskôr stoja na križovatke ulíc Kirchmayerova a V Holešovičkách, vo štvrti Libeň. Snažia sa nevzbudzovať pozornosť, a tak stoja osve, niekoľko metrov od seba.
Gabčík s Kubišom však nečakajú na električku, ako si myslí. Čakajú na muža, ktorého majú zabiť a nie je ním nik iný, než Reinhard Heydrich, zastupujúci ríšsky protektor v Čechách a na Morave, v nacistickej hierarchii jeden za najvyššie postavených pohlavárov Tretej ríše. Vedia, že touto cestou každé ráno prechádza zo svojho sídla v Panenských Břežanoch na Pražský hrad. A práve križovatku, ktorej súčasťou je ostrá zákruta, si zvolili ako miesto pre svoj útok.
Ručičky hodín ukazujú 10:35, keď sa konečne z Kirchmayerovej ulice priblíži čierny kabriolet Mercedes-Benz 320. Heydrich sedí vpredu, na sedadle spolujazdca. V ostrej zákrute, kde atentátnici čakajú, musí vodič spomaliť. Akonáhle to urobí, Jozef Gabčík, stojaci na chodníku, odhadzuje plášť, ktorý ma po celý čas prehodený cez rameno. Zakrýval samopal, ktorý drží v ruke a ním okamžite zamieri na auto...
Nezlyhal strelec, ale zbraň
Hoci sa atentát na Reinharda Heydricha stal za 80 rokov témou viacerých filmových či literárnych spracovaní a bol v nich neraz až do posledných detailov stvárnený a opísaný, ako útok v skutočnosti prebehol, dodnes presne nik nevie.
Najčast...
Zostáva vám 85% na dočítanie.