Hovoríte, že „zlato je jedným z najmenej pochopených aktív“. Kedysi pritom bolo zlato bežným platidlom, dodnes ho poznajú na celom svete. Kde a kedy sme stratili pochopenie pre zlato ako aktívum?
Presne tak, zlato má fantastickú históriu. Všetci na planéte Zem vieme, že je hodnotné. Je tu s nami viac ako päťtisíc rokov v úlohe peňazí v rôznych formách. V dejinách človeka bolo len veľmi málo investícií, ktoré si zachovali svoju hodnotu tisíce rokov. Úplné opustenie zlata ako investície sa rovná neznalosti histórie. Zlato pôsobí ako stabilný uchovávateľ hodnoty tým, že si dlhodobo udržiava svoju kúpnu silu. Má obmedzený rast ponuky, čo z neho robí vzácne hmotné aktívum. V časoch ekonomických turbulencií, keď sa hotovosť znehodnocuje, ceny zlata často rastú, čím sa zachováva bohatstvo.
Kde sa teda stala chyba?
Máloktorý bežný človek do detailu chápe súvislosti medzi tlačením peňazí a úbytkom hodnoty dnešných fiat peňazí. Je finančný systém neprehľadný, a preto nevieme identifikovať stratu hodnoty toho, v čom dnes uchovávame majetok?
Máte pravdu, nechápe. Aj keď ľudia majú tendenciu myslieť si, že mena je do značnej miery trvalá vec, a veria, že „hotovosť“ je bezpečným aktívom na držanie, nie je to pravda. Všetky meny sa časom znehodnocujú alebo prestanú existovať a keď ľudia držia hotovosť a dlhopisy, čo sú pre nich prísľuby, že dostanú peniaze, tie sú znehodnotené alebo vymazané. Je to preto, že tlačenie veľkého množstva peňazí a devalvácia dlhu je najvýhodnejším spôsobom zníženia alebo vymazania dlhovej záťaže. Napriek tomu, že tvorcovia politiky majú asi štyri možnosti, ktoré môžu použiť, aby znížili úroveň dlhu a dlhovej služby, tlačenie peňazí je v porovnaní s ostatnými najvýhodnejším, pre ľudí najmenej zrozumiteľným a najbežnejším veľkým spôsobom reštrukturalizácie dlhov. Vo väčšine prípadov to spôsobuje, že aktíva stúpajú v znehodnocujúcej sa mene, ktorú ľudia používajú na meranie svojho bohatstva, takže sa ľudom zdá, že bohatnú.
Zostáva vám 69% na dočítanie.