Svetové akciové trhy sú po amerických útokoch na Irán a ďalších vzájomných útokoch medzi Izraelom a Iránom napäté a na situáciu reagujú poklesom, povedal analytik XTB Tomáš Cverna. Nemecký index DAX na začiatku obchodovania odpisoval takmer 0,2 percenta, širší index akcií firiem z eurozóny Euro Stoxx 50 odpisoval ešte o trochu viac.
Mierna reakcia
Reakcia je zatiaľ podľa analytika mierna, čo sa ale môže zmeniť. V rovnakom duchu sa obchodujú aj tzv. futures kontrakty na americké akciové indexy. Futures na Dow Jones odpisovali menej ako 0,1 percenta, zatiaľ čo futures na širší index S&P 500 sa pohybujú okolo nuly. Obchodovanie v Spojených štátoch začína o 09:30 východného času.
Prudšiu reakciu cez víkend zaznamenal bitcoin. Ten sa obchoduje kontinuálne, a tak dôveryhodnejšie reflektuje prvotnú reakciu na dianie na Blízkom východe, upozornil Cverna. Cena bitcoinu, ktorý je najväčšou a najznámejšou kryptomenou, sa od sobotného dopoludnia znížila o 1,6 percenta a spadla pod 100-tisíc dolárov. Už sa ale znova pohybuje nad touto hranicou.
Po americkom útoku na iránsku jadrovú infraštruktúru posilňuje americký dolár. Ten bol na páre s eurom najsilnejší v nedeľu v noci, odvtedy ale mierne oslabil. Aj tak cez víkend celkovo posilnil o 0,3 percenta.
Najvernejším meradlom sentimentu okolo vývoja na Blízkom východe sú teraz podľa Cverny ceny ropy. Severomorský Brent cez víkend najprv vzrástol až o tri percentá k 80 dolárom za barel, dnes ráno ale zisky odpisoval a neskôr prešiel do straty. Pred poludním už odpisoval skoro pol percenta a nachádzal sa pod 76,70 dolára za barel.
Izraelským akciám vojna svedčí, vraví analytik
Vojna s Iránom svedčí izraelským akciám, ich hlavný index TA-35 si od začiatku roka pripisuje takmer 20 percent a dostal sa na rekord. Za posledný mesiac pridal vyše desať percent a za posledný týždeň viac ako šesť percent, povedal analytik Purple Trading Petr Lajsek.
Index TA-35 je podľa neho od začiatku roka piatym najvýkonnejším akciovým indexom na svete. Zaostáva len za kórejským indexom KOSPI, za poľským WIG20, maďarským Budapest SE a za ruským RTSI, na ktorý má tiež vplyv vojna, a to medzi Ruskom a Ukrajinou. Výrazne potom izraelské akcie tento rok prekonávajú tie americké, ktoré sa od začiatku roka sotva držia nad nulou.
Izraelský akciový trh na čele s indexom TA-35 aktuálne atakuje maximá v prostredí geopolitického napätia, ktoré by za bežných okolností skôr viedlo k výpredajom, upozorňuje Lajsek. Investori ale podľa neho interpretujú americkú intervenciu v konflikte s Iránom ako faktor, ktorý by mohol urýchliť ukončenie sporu a obmedziť riziko ďalšej eskalácie. Trhy v regióne všeobecne rastú s očakávaním, že konflikt zostane lokalizovaný a neprerastie do širšej vojny, dodal analytik.
Súčasne sa na raste podieľajú predovšetkým akcie bánk a finančných inštitúcií, ktoré ťažia z pozitívneho sentimentu a rastúcej dôvery v odolnosť domácej ekonomiky. Izraelské akcie rastú aj napriek útokom na izraelské územie, vrátane zásahov priamo v Tel Avive, investori vnímajú súčasné udalosti skôr ako prechodné riziko. Zaujímavým aspektom je podľa analytika aj odolnosť samotnej burzy, ktorá zostáva otvorená aj v časoch zvýšeného napätia.
Spoločná operácia Izraela a Spojených štátov zároveň znižuje pravdepodobnosť vážnej obchodnej vojny medzi týmito krajinami, myslí si Lajsek. Izraelu pôvodne hrozili pri dovoze do USA tzv. recipročné clá vo výške 17 percent, ktoré však boli na začiatku apríla odsunuté o tri mesiace.
Z pohľadu psychológie na trhu je tiež zrejmé, že investori hľadajú príležitosti aj v prostredí zvýšenej rozkolísanosti. Rast cien izraelských akcií možno totiž čiastočne pripísať špekulatívnemu dopytu a návratu kapitálu do aktív, ktorý bol predtým pod tlakom. Dôležitú úlohu zohráva aj fakt, že zatiaľ nedochádza k ďalšiemu rozšíreniu konfliktu mimo hraníc Izraela, čo podporuje scenár stabilizácie.
Očakávania, že americké údery prispejú k zníženiu napätia, viedli k určitému uvoľneniu napätia na trhoch, uzavrel analytik.