Lídri Európskej únie sa na samite s Čínou na budúci mesiac pokúsia získať lepší prístup k čínskym vzácnym zeminám a kritickým nerastom. Uviedli to vo štvrtok štyri zdroje oboznámené s plánmi. Obe strany budú riešiť tiež množstvo otázok súvisiacich s clami. Správa pochádza z Reuters.
Spory s Čínou
Čína má tiež spory s EÚ, pretože blok sa snaží chrániť svoj automobilový sektor pred lacnejším čínskym dovozom, zatiaľ čo Peking oznámil zavedenie ciel na európske brandy.
Keďže výrobcovia automobilov upozornili, že čínske vývozné obmedzenia na zliatiny, zmesi a magnety vzácnych zemín by mohli spôsobiť oneskorenie výroby, očakáva sa, že európski lídri budú o tom rokovať v Pekingu, uviedol predstaviteľ EÚ, ktorý nechcel byť menovaný.
Čínske ministerstvo obchodu v máji oznámilo, že urýchlilo vydávanie licencií na dodávky vzácnych zemín pre firmy z EÚ. Jeden európsky diplomat však tvrdí, že z niekoľkých stoviek žiadostí sotva polovica vykazuje známky spracovania.
Kríza v zásobovaní
Kríza v zásobovaní vzácnymi zeminami a produktami z nich je len jedným z množstva obchodných konfliktov medzi Európou a Čínou. Brusel uvalil clá na elektrické vozidlá vyrobené v Číne pre nespravodlivé štátne dotácie. Peking ako odvetu zaviedol antidumpingové opatrenia na brandy z EÚ a začal tiež vyšetrovať dovoz bravčového mäsa a niektorých mliečnych výrobkov z EÚ.
Prípravy samitu neprebiehajú hladko. Hostiteľom mal byť Brusel, ale Čína naznačila, že prezident Si Ťin-pching nepocestuje do belgického hlavného mesta. Za miesto konania bol tak vybraný Peking.
Niektorí predstavitelia EÚ naznačili, že neočakávajú významné dohody na samite, pričom jeden z nich poznamenal, že Čína „hrá so svojimi kartami veľmi dobre“. Peking si uvedomuje význam vzácnych zemín a čaká na ústupky.
EÚ chce, aby Čína udeľovala licencie pre vzácne zeminy na dlhšie obdobie alebo ich pre ňu zrušila. Chce, aby Peking jasne rozlišoval medzi EÚ a Spojenými štátmi.
Ďalší európsky zdroj uviedol, že blížiaci sa termín na zabezpečenie dohody s USA by mohol tlačiť na EÚ, aby bola tvrdá voči Číne výmenou za zmiernenie amerických ciel. To ale skomplikuje Bruselu snahy o dohodu s Pekingom.
Čína zase chce, aby EÚ nahradila svoje dovozné clá na čínske elektrické vozidlá záväzkami minimálnej ceny a ďalšími ústupkami po tom, čo odložila uvalenie ciel na európsku brandy. Podľa Číny sú rozhovory v záverečnej fáze, ale predstavitelia EÚ tvrdia, že sa zatiaľ dosiahol len malý pokrok.