Belgicko tento rok už štvrtýkrát ochromil generálny štrajk, ktorý zvolali odborové zväzy proti rozpočtovým škrtom novej vlády a dôchodkovej reforme. Výrazne narušená je najmä letecká prevádzka, hlavné bruselské letisko Zaventem zrušilo všetky odlety, narušené sú tiež prílety.
Menšie letisko zrušilo lety
Menšie belgické letisko Charleroi ešte pred pár dňami informovalo, že sa ho štrajk príliš nedotkne. Nakoniec ale zrušilo všetky dnešné prílety a odlety, pretože nebude mať k dispozícii dostatok personálu "na zabezpečenie úplne bezpečnej prevádzky".
Letisko Charleroi je druhým najväčším letiskom v Belgicku. Nachádza sa asi 46 kilometrov južne od Bruselu a je obľúbené najmä pri nízkonákladových aerolinkách.
Štrajk na bruselskom letisku predstavuje značný problém, pretože Brusel je sídlom niekoľkých dôležitých medzinárodných inštitúcií, vrátane Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Okrem toho tu sídli aj viacero diplomatických misií, agentúr OSN a medzinárodných organizácií, ako je napríklad Eurocontrol.
Tisíce ľudí na demonštráciách
Demonštrácie v Bruseli, ktorá sa začala už dopoludnia, sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. Podľa belgických médií išli na čele pochodu v centre mesta najmä pracovníci v železničnej doprave, ale aj štátni úradníci, zdravotníci či umelci. Protestné pochody sa konali aj v niekoľkých ďalších mestách.
Narušená je aj železničná doprava medzi Bruselom a Parížom. Počas dnešného dňa neodíde každý šiesty rýchlovlak Eurostar, ktorý spája obe metropoly. Spoločnosť zrušila celkom desať spojov: päť z Bruselu do Paríža a päť v opačnom smere, informoval server belgickej stanice RTBF.
Rovnako takmer nefunguje mestská verejná doprava v belgickej metropole. V prevádzke je len metro linky 1, šesť liniek električiek a osem liniek autobusov.
Vláda flámskeho nacionalistu Barta De Wevera zložila prísahu na začiatku februára, po ôsmich mesiacoch rokovaní. Výsledkom je koalícia piatich strán zahŕňajúca konzervatívcov, centristov a socialistov.
Plánovaná dôchodková reforma odmení tých, ktorí pracujú aj po dosiahnutí dôchodkového veku a majú odpracovaných viac ako 35 rokov. Naopak penalizuje záujemcov o predčasný dôchodok, ktorí nebudú mať odpracovaných 35 rokov.
Nový systém je tiež menej výhodný pre osoby s nižšími príjmami v porovnaní s predchádzajúcim systémom, ktorý bral do úvahy aj dĺžku odpracovanej doby. Prvé celoštátne protesty proti reformám sa v Belgicku uskutočnili v polovici januára. Podľa odborov by zmeny navrhované vládou neprípustne poškodili životnú úroveň Belgičanov.