Medzinárodný menový fond (MMF) zhoršil odhad rastu svetovej ekonomiky na tento aj budúci rok. Tento rok očakáva zvýšenie hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,8 percenta, na budúci rok o tri percentá. Oznámil to dnes v jarnom výhľade svetovej ekonomiky. V januárovej prognóze menový fond očakával, že rast tento aj budúci rok dosiahne 3,3 percenta.
MMF uviedol, že po rokoch otrasov zostal globálny rast vlani stabilný, ale nevýrazný. Podobný vývoj sa očakával aj tento rok, ale situácia sa zmenila, keď Spojené štáty oznámili nové clá, na ktoré reagujú obchodní partneri vlastnými protiopatreniami.
Miera inflácie zvoľní
Globálna miera inflácie tento rok podľa fondu zvoľní na 4,3 percenta a v budúcom roku na 3,6 percenta. V oboch prípadoch je údaj o 0,1 percentuálneho bodu vyšší, ako MMF predpokladal v januári. Prognózy pre vyspelé ekonomiky sú výrazne vyššie, zatiaľ čo pri rozvojových trhoch sa očakávania mierne znížili.
Tempo rastu Spojených štátov v tomto roku spomalí na 1,8 percenta z vlaňajších 2,8 percenta. Tohtoročný výhľad je o 0,9 percentuálneho bodu nižší, ako MMF čakal v januári. Dôvodom je vyššia politická neistota, obchodné napätie a pomalší rast dopytu.
Ekonomika eurozóny potom tento rok vykáže rast o 0,8 percenta, čo bude o 0,2 percentuálneho bodu menej, nižšie ako januárový odhad. Vlani ekonomika eurozóny stúpla o 0,9 percenta. Rast nemeckej ekonomiky bude tento rok zrejme nulový, vlani nemecká ekonomika o 0,2 percenta klesla.
Rast čínskej ekonomiky tento rok podľa MMF spomalí na štyri percentá z vlaňajších piatich percent. Fond očakáva výrazné spomalenie tiež ruskej ekonomiky, kde počíta s rastom o 1,5 percenta. Vlani tam rast predstavoval 4,1 percenta.
Prevažujú riziká
MMF varoval, že v jeho výhľade prevažujú riziká výraznejšieho poklesu. Eskalácia obchodnej vojny a neistota v oblasti obchodnej politiky môžu ďalej spomaliť rast. Zhoršujúce sa podmienky môžu viesť k výkyvom na trhoch, znehodnoteniu mien a odlivu kapitálu, najmä v zadlžených krajinách.
Dlhodobo rast brzdia demografické zmeny, slabší prílev pracovnej sily zo zahraničia a obmedzený priestor pre vládne zásahy. Nízkopríjmové štáty navyše čelia poklesu rozvojovej pomoci. Naopak uvoľnenie napätia okolo ciel a nové dohody by mohli globálny rast podporiť.
Pre ďalší vývoj bude podľa MMF dôležitá jasná stratégia a medzinárodná spolupráca. Krajiny by sa mali usilovať o stabilné obchodné prostredie, riešiť zadlženie a spoločné úlohy, ale zároveň posilňovať vnútornú stabilitu prostredníctvom reforiem a vyváženej hospodárskej politiky. Dôležitú úlohu zohrávajú aj centrálne banky, ktoré musia starostlivo ladiť menovú politiku, udržiavať cenovú a finančnú stabilitu a zvládať výkyvy výmenných kurzov.
Dôležitá je podľa MMF aj obnova fiškálneho priestoru, znižovanie verejného dlhu a štrukturálne reformy. Vplyv na výhľad majú tiež starnutie populácie a zmeny v migračnej politike, ktoré výrazne dopadajú na rozvíjajúce sa ekonomiky.