Rusko požiadalo Spojené štáty, aby po skončení vojny na Ukrajine mohlo nakupovať lietadlá spoločnosti Boeing za doláre zo zmrazených štátnych aktív. Tvrdí to moskovský zdroj agentúry Bloomberg.
Hoci žiadosť nie je podmienkou súhlasu s prímerím, Rusko chápe, že mrazené finančné prostriedky nemôžu byť použité na nákup stíhačiek bez toho, aby bolo uzavreté prímerie, uviedol zdroj agentúry. Bloomberg píše, že dohoda umožňujúca nákup strojov by mohla byť súčasťou zmiernenia sankcií v prípade, že dôjde k zastaveniu bojov.
"Spojené štáty nebudú rokovať o žiadnych ekonomických záväzkoch, pokiaľ nebude dosiahnuté prímerie," uviedol hovorca Rady národnej bezpečnosti Brian Hughes na žiadosť Bloombergu o komentár.
Americkí zákonodarcovia odhadujú, že v USA sa nachádza ruský majetok v hodnote asi päť miliárd dolárov. Celkom USA a ich spojenci zmrazili rezervy ruskej centrálnej banky v hodnote asi 280 miliárd dolárov, pričom viac ako dve tretiny sú zablokované v Európskej únii.
Rusko verejne požiadalo USA, aby zrušili sankcie voči jeho vlajkovej leteckej spoločnosti Aeroflot a umožnili obnovenie priamych letov medzi oboma krajinami. USA na tento návrh verejne nereagovali.
Boeing v dôsledku širokej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 ukončil svoje ruské podnikanie. A to vrátane uzavretia veľkého inžinierskeho centra.
Vyhliadka na možné obnovenie predaja boeingov do Ruska sa objavuje v čase, keď americký výrobca lietadiel na iných trhoch zápasí s globálnou colnou vojnou, ktorú začal prezident Donald Trump. Čína nariadila svojim leteckým spoločnostiam, aby prestali odoberať lietadlá vyrobené v USA, a spoločnosť Ryanair uviedla, že pokiaľ sa na ne začnú vzťahovať clá, môže ešte tento rok dodávky boeingov odložiť.